Along with the Junior Championship Round 2 fixtures are games in the Adult and Cup competitions

Two ladies footballers jump for a ball during a club game, Club action takes centre stage this evening with a host of Junior Championship Round 2 fixtures.
Image Credit: GAApics.com

Dublin LGFA club action takes centre stage again this evening with a hosts of Junior Championship Round 2 fixtures and games in the Adult League and Cup competitions.

All bar one fixture will have a 7.30pm throw-in, the one game throwing in at 8pm with the meeting of Templeogue Synge Street and Clann Mhuire with that fixture which will be classed as an Adult League and Cup double-header.

The full list of all of tonight’s Dublin LGFA Junior Championship Round 2 games and Adult League and Cup fixtures are below.

 

Junior B Championship Group A

 

Clontarf C v Garda/Westmanstown Gaels

Venue: St Annes No 34

Throw-In: 7.30pm

 

Na Fianna B v Kilmacud Crokes B

Venue: St Mobhi Road

Throw-In: 7.30pm

 

Junior B Championship Group B

 

Foxrock Cabinteely B v St Brendans

Venue: Kilboggett Park

Throw-In: 7.30pm

 

Naomh Olaf v Ballyboughal

Venue: Pairc Ui Bhrian

Throw-In: 7.30pm

 

Junior C Championship Group A

 

Naomh Mearnog v Whitehall Colmcille

Venue: Portmarnock

Throw-In: 7.30pm

 

Ranelagh Gaels v Fingallians B

Venue: Bushy Park

Throw-In: 7.30pm

 

Junior C Championship Group B

 

Castleknock B v Ballyboden St Endas C

Venue: Somerton

Throw-In: 7.30pm

 

Crumlin v Portobello

Venue: Pearse Park

Throw-In: 7.30pm

 

Junior D Championship Group A

 

Beann Eadair v Croi Ro Naofa/Robert Emmets

Venue: Howth

Throw-In: 7.30pm

 

Kilmacud Crokes C v St Finians (S)

Venue: Pairc De Burca

Throw-In: 7.30pm

 

St Sylvesters B v Cuala B

Venue: Broomfield

Throw-In: 7.30pm

 

Junior D Championship Group B

 

Ballymun Kickhams v St Brigids B

Venue: Pairc Ciceam

Throw-In: 7.30pm

 

St Monicas v Garristown

Venue: Edenmore

Throw-In: 7.30pm

 

St Patricks Donabate v Wanderers

Venue: Donabate

Throw-In: 7.30pm

 

Junior E Championship Group A

 

Ballyboden St Endas D v St Margarets

Venue: Cherryfield

Throw-In: 7.30pm

 

Skerries Harps B v Round Towers Lusk

Venue: Skerries

Throw-In: 7.30pm

 

Junior E Championship Group B

 

St Annes v Templeogue Synge Street B

Venue: Boharnabrenna

Throw-In: 7.30pm

 

Trinity Gaels v Na Fianna C

Venue: Drumnigh-Donaghmede

Throw-In: 7.30pm

 

Junior E2 Championship Group A

 

Craobh Chiaran v Clanna Gael/Fontenoy B

Venue: Clonshaugh

Throw-In: 7.30pm

 

Stars of Erin v St Oliver Plunkett Eoghan Ruadh

Venue: Glencullen

Throw-In: 7.30pm

 

Junior E2 Championship Group B

 

O’Tooles v Naomh Olaf B

Venue: Pairc ui Thuathaill

Throw-In: 7.30pm

 

Junior F Championship Group A

 

Na Gaeil Oga v Lucan Sarsfields B

Venue: Phoenix Park

Throw-In: 7.30pm

 

Thomas Davis B v Shankill

Venue: Kiltipper Road

Throw-In: 7.30pm

 

Junior F Championship Group B

 

Round Towers Clondalkin v St Vincents A

Venue: Clondalkin

Throw-In: 7.30pm

 

Junior G Championship Group A

 

Clontarf D v Erins Isle B

Venue: St Annes No 34

Throw-In: 7.30pm

 

St Judes B v Na Fianna D

Venue: Tymon North

Throw-In: 7.30pm

 

Junior G Championship Group B

 

Cuala D v Raheny B

Venue: Hyde Road-Dalkey

Throw-In: 7.30pm

 

Kilmacud Crokes D v Man O War B

Venue: Pairc De Burca

Throw-In: 7.30pm

 

Junior H Championship Group A

 

St Finians (N) v Erin Go Bragh

Venue: Newcastle

Throw-In: 7.30pm

 

Junior H Championship Group B

 

Cuala E v St Peregrines B

Venue: Meadowvale

Throw-In: 7.30pm

 

St James Gaels v Lucan Sarsfields C

Venue: Iveagh Grounds

Throw-In: 7.30pm

 

Junior I Championship Group A

 

Fingallians D v Beann Eadair B

Venue: Balheary

Throw-In: 7.30pm

 

Shankill B v Templeogue Synge Street C

Venue: Stonebridge

Throw-In: 7.30pm

 

Junior I Championship Group B

 

Na Fianna E v Ballyboden St Endas E

Venue: St Mobhi Road

Throw-In: 7.30pm

 

Na Gaeil Aeracha v St Kevins/Killians

Venue: Kilnamanagh

Throw-In: 7.30pm

 

Adult League Division 2

 

Clann Mhuire v Templeogue Synge Street

Venue: Dolphin Park

Throw-In: 8pm

 

Adult League Division 3

 

Man O War v Clontarf B

Venue: Man O War

Throw-In: 7.30pm

 

Naomh Barrog v St Peregrines

Venue: Pairc Barrog

Throw-In: 7.30pm

 

Adult Cup Division 1A

 

Fingallians v Clontarf

Venue: Lawless Memorial Park

Throw-In: 7.30pm

 

St Brigids v Na Fianna

Venue: Russell Park

Throw-In: 7.30pm

 

Adult Cup Division 1B

 

Ballyboden St Endas v Foxrock Cabinteely

Venue: Pairc Ui Mhurchu

Throw-In: 7.30pm

 

Adult Cup Division 2

 

Templeogue Synge Street v Clann Mhuire

Venue: Dolphin Park

Throw-In: 8pm