A number of the Junior competitions have reached the Championship knockout stage

A Dublin Ladies club footballer hand passes the ball during a Championship game, the Junior Championship knockout stage fixtures take place this evening.
Image Credit: GAApics

A significant evening for a number of clubs tonight with twelve Dublin LGFA Junior Championship knockout stage fixtures down for decision.

There are also fixtures in the group stage of the Junior B, D, E, G and I Championships taking place tonight and also knockout fixtures in Division 1 of the Adult Cup competition.

There are also three fixtures in Division 2 of the Adult Cup and one fixture in Division 3 of the Adult League.

The full list of all tonight’s Dublin LGFA – Junior Championship and Adult League and Cup competitions are below.

 

Junior B Championship Group A

 

Garda/Westmanstown Gaels v Erins Isle

Venue: Jerome Twomey Park

Throw-In: 7.30pm

 

Junior B Championship Group B

 

Foxrock Cabinteely B v Ballyboughal

Venue: Kilboggett Park

Throw-In: 7.30pm

 

St Brendans v St Peregrines

Venue: Longmeadows

Throw-In: 7.30pm

 

Junior C Championship Knockout Stage

 

Ballyboden St Endas C v Ranelagh Gaels

Venue: Cherryfield

Throw-In: 7.30pm

 

Junior C Championship Knockout Stage

 

Naomh Mearnog v Portobello

Venue: Portmarnock

Throw-In: 7.30pm

 

Junior C Shield Knockout Stage

 

Fingallians B v Crumlin

Venue: Balheary

Throw-In: 7.30pm

 

Junior D Championship Group A

 

Croi Ro Naofa/Robert Emmets v St Sylvesters B

Venue: Killinarden Park

Throw-In: 7.30pm

 

Kilmacud Crokes C v Beann Eadair

Venue: Pairc De Burca

Throw-In: 7.30pm

 

St Finians (S) v Cuala B

Venue: Ridgewood

Throw-In: 7.30pm

 

Junior D Championship Group B

 

Garristown v Wanderers

Venue: Garristown

Throw-In: 7.30pm

 

St Brigids B v St Patricks Donabate

Venue: Russell Park

Throw-In: 7.30pm

 

St Monicas v Ballymun Kickhams

Venue: Edenmore

Throw-In: 7.30pm

 

Junior E Championship Group A

 

Ballyboden St Endas D v Round Towers Lusk

Venue: Cherryfield

Throw-In: 7.30pm

 

St Margarets v Fingal Ravens

Venue: St Margarets

Throw-In: 7.30pm

 

Junior E Championship Group B

 

St Annes v Na Fianna C

Venue: Boharnabrenna

Throw-In: 7.30pm

 

Templeogue Synge Street B v Whitehall Colmcille B

Venue: Bushy Park

Throw-In: 7.30pm

 

Junior E2 Championship Knockout Stage

 

O’Tooles v Clanna Gael/Fontenoy B

Venue: Pairc ui Thuathaill

Throw-In: 7.30pm

 

Junior E2 Championship Knockout Stage

 

St Oliver Plunkett Eoghan Ruadh v Naomh Olaf B

Venue: Martin Savage Park

Throw-In: 7.30pm

 

Junior E2 Shield Knockout Stage

 

Scoil Ui Chonaill B v Craobh Chiaran

Venue: Clontarf Road

Throw-In: 7.30pm

 

Junior F Championship Knockout Stage

 

Round Towers Clondalkin v Na Gaeil Oga

Venue: Clondalkin

Throw-In: 7.30pm

 

Junior F Championship Knockout Stage

 

Lucan Sarsfields B v Ballinteer St Johns B

Venue: 12th Lock

Throw-In: 7.10pm

 

Junior F Shield Knockout Stage

 

St Vincents A v Thomas Davis B

Venue: Pairc Naomh Uinsionn

Throw-In: 7.30pm

 

Junior G Championship Group A

 

St Judes B v Erins Isle B

Venue: Tymon North

Throw-In: 7.30pm

 

Junior G Championship Group B

 

Kilmacud Crokes D v Raheny B

Venue: Pairc De Burca

Throw-In: 7.30pm

 

Man O War B v Fingallians C

Venue: Man O War

Throw-In: 7.30pm

 

Junior H Championship Knockout Stage

 

Lucan Sarsfields C v St Brigids C

Venue: 12th Lock

Throw-In: 7.30pm

 

Junior H Championship Knockout Stage

 

St Finians (N) v St James Gaels

Venue: Newcastle

Throw-In: 7.30pm

 

Junior H Shield Knockout Stage

 

Erin Go Bragh v St Peregrines B

Venue: Hunters Run Park

Throw-In: 7.30pm

 

Junior I Championship Group A

 

Beann Eadair B v Geraldine P Morans

Venue: Howth

Throw-In: 7:30pm

 

Fingallians D v Templeogue Synge Street C

Venue: Balheary

Throw-In: 7.30pm

 

Adult League Division 3

 

St Judes v Clontarf B

Venue: Tymon North

Throw-In: 7:30pm

 

Adult Cup Division 1 Knockout Stage

 

Thomas Davis v Clontarf

Venue: Kiltipper Road

Throw-In: 7.30pm

 

Adult Cup Division 1 Knockout Stage

 

Fingallians v Ballyboden St Endas

Venue: Lawless Memorial Park

Throw-In: 7.30pm

 

Adult Cup Division 2

 

Ballinteer St Johns v St Maurs

Venue: Marley Park

Throw-In: 7.30pm

 

Clann Mhuire v O’Dwyers

Venue: The Naul

Throw-In: 7.30pm

 

Lucan Sarsfields v Parnells

Venue: 12th Lock

Throw-In: 7.30pm