Another Full Card Of Dublin Ladies Football Club Championship And Cup Fixtures

Two Footballers in action during a Dublin Ladies Football Club game.

Another Wednesday evening and another full card of Dublin ladies football club championship and cup fixtures to be decided.

In Group A of the Junior D Championship St Finians Swords/St Margaret’s face off against Garristown. A win tonight for Garristown will see them join top of the table Ranelagh Gaels on nine points And progress to the knockout stages.

There are two games in Division 1 of the Adult Cup with Cuala hosting Clontarf and Fingallians and Thomas Davis will battle it out in Lawless Park.

The full list of tonight’s fixtures from all the divisions is below.

Junior D Championship Group A:

 

St Finians Swords/St Margaret’s v Garristown

Referee: Orla Simpson

Venue: St Margaret’s

Throw-In: 7.30pm(double up with cup fixture)

 

Adult Cup Division 1:

 

Cuala v Clontarf

Referee: David Murphy

Venue: Hyde Road-Dalkey

Throw-In: 7.30pm

 

Fingallians v Thomas Davis

Referee: Philip Fitzsimons

Venue: Lawless Park

Throw-In: 7.30pm

 

Adult Cup Division 2:

 

Templeogue Synge Street v Raheny

Referee: Paul Flanagan

Venue: Bushy Park

Throw-In: 7.30pm

 

Castleknock v Skerries Harps

Referee: Finbarr Shanahan

Venue: Somerton

Throw-In: 7.30pm

 

Clann Mhuire v Lucan Sarsfields

Referee: Angela Gallagher

Venue: The Naul

Throw-In: 7.30pm

 

Adult Cup Division 3:

 

Ballyboden St Endas B v Ballyboughal

Referee: Seamus Farrelly

Venue: Pairc Ui Mhurchu

Throw-In: 7.30pm

 

St Peregrines v St Judes

Referee: Craig Curtis

Venue: Blakestown

Throw-In: 7.30pm

 

Portobello v Garda/Westmanstown Gaels

Referee: Robbie Glennon

Venue: Leinster Road

Throw-In: 7.30pm

 

Ballinteer St Johns v Kilmacud Crokes B

Referee: Aaron Murphy

Venue: Marley Park

Throw-In: 7.30pm

 

Adult Cup Division 4:

 

Fingallians B v Foxrock Cabinteely B

Referee: Derek Greene

Venue: Balheary

Throw-In: 7.30pm

 

St Brendan’s v Croi Ro Naofa/Robert Emmets

Referee: Gary Boyce

Venue: Longmeadows

Throw-In: 7.30pm

 

Erins Isle v Parnells B

Referee: Peter Trimble

Venue: Finglas

Throw-In: 7.30pm

 

Adult Cup Division 5 North:

 

St Finians Swords/St Margaret’s v Garristown

Referee: Orla Simpson

Venue: St Margaret’s

Throw-In: 7.30pm

 

Whitehall Colmcille v Ballymun Kickhams

Referee: Tom Tansey

Venue: Cloghran

Throw-In: 7.30pm

 

St Monica’s v Castleknock B

Referee: Gary Carthy

Venue: Edenmore

Throw-In: 7.30pm

 

Adult Cup Division 5 South:

 

Crumlin v Kilmacud Crokes C

Referee: Derek Oman

Venue: Pearse Park

Throw-In: 7.30pm

 

Cuala B v Ranelagh Gaels

Referee: Reg Harbron

Venue: Meadowvale

Throw-In: 7.30pm

 

Adult Cup Division 6A:

 

St Patricks Donabate v St Sylvesters B

Referee: Finbar Gaffney

Venue: Donabate

Throw-In: 7.30pm

 

Adult Cup Division 7:

 

Ballinteer St Johns B’s v Round Towers (L)

Referee: Pat Murphy

Venue: Marley Park

Throw-In: 7.30pm

 

Adult Cup Division 8A:

 

Na Fianna D v St Oliver Plunkett Eoghan Ruadh

Referee: Laurence Groome

Venue: St Mobhi Road

Throw-In: 7.30pm

 

Man O War B v Erins Isle B

Referee: Antoin Keating

Venue: Man O War

Throw-In: 7.30pm

 

Adult Cup Division 8B:

 

St Brendan’s B v St James Gaels

Referee: Padraig Furlong

Venue: Longmeadows

Throw-In: 7.30pm

 

Shankill v Na Gaeil Oga

Referee: Tommy Clinton

Venue: Stonebridge

Throw-In: 7.30pm

 

Adult Cup Division 9:

 

Beann Eadair v Erin Go Bragh

Referee: George Williams

Venue: Howth

Throw-In: 7.30pm

 

Shankill B v St Marys Saggart

Referee: Gerry McGough

Venue: Stonebridge

Throw-In: 7.30pm

 

St Brigids B v Ballyboden St Endas D

Referee: Tom Casserly

Venue: Russell Park

Throw-In: 7.30pm