This weeks Dublin LGFA Junior Championship Round 3 results

0
465

There were a number of high scoring draws among this weeks Dublin LGFA Junior club championship Round 3 results

A person holding a newspaper with the headline Junior Championship results to signify this weeks Dublin LGFA Junior Championship Round 3 results

The third round of the Go-Ahead Ireland/Dublin LGFA Junior club Championship from Junior B to Junior I took place this week across the county.

Among the Round 3 results were a number of high scoring draws, in Group B of the Junior C Championship Castleknock B drew 3-12 to 4-09 against Crumlin.

In Group B of the Junior D Championship Garristown drew with St Brigids B in a game which contained no fewer than 12 goals with the final score 4-16 to 8-04.

The two games in Group A of the Junior F Championship both ended level Na Gaeil Oga drew 2-13 to 3-10 against Thomas Davis B and there was no separating Shankill and Lucan Sarsfields B with both teams finishing with 4-10 apiece.

The full list of all this weeks Dublin LGFA Junior Championship Round 3 results and the results from the Adult Cup and Adult League games are below.

Junior B Championship Group A

Kilmacud Crokes B 5-15

Erins Isle 6-07

Junior B Championship Group B

Ballyboughal 0-15

St Peregrines 4-16

Naomh Olaf 3-15

Foxrock Cabinteely B 0-03

Junior C Championship Group A

Fingallians B 2-12

Whitehall Colmcille 1-09

Naomh Mearnog 4-17

Ranelagh Gaels 2-06

Junior C Championship Group B

Castleknock B 3-12

Crumlin 4-09

Portobello 1-10

Ballyboden St Endas C 2-12

Junior D Championship Group A

Cuala B 2-07

Kilmacud Crokes C 2-09

St Finians (S) 2-12

Croi Ro Naofa/Robert Emmets 2-04

St Sylvesters B 1-11

Beann Eadair 1-07

Junior D Championship Group B

Garristown 4-16

St Brigids B 8-04

St Patricks Donabate 2-05

Ballymun Kickhams 2-03

Wanderers 3-13

St Monicas 1-03

Junior E Championship Group A

Round Towers Lusk 6-13

Fingal Ravens 1-02

Skerries Harps B 0-15

Ballyboden St Endas D 4-10

Junior E Championship Group B

Na Fianna C 4-14

Whitehall Colmcille B 1-10

Junior E2 Championship Group A

Clanna Gael/Fontenoy B 2-10

St Oliver Plunkett Eoghan Ruadh 4-13

Stars of Erin 2-13

Craobh Chiaran 2-06

Junior E2 Championship Group B

Naomh Olaf B 3-06

Scoil Ui Chonaill B 1-04

Junior F Championship Group A

Na Gaeil Oga 2-13

Thomas Davis B 3-10

Shankill 4-10

Lucan Sarsfields B 4-10

Junior F Championship Group B

St Vincents A 6-10

Ballinteer St Johns B 0-10

Junior G Championship Group A

Clontarf D 1-14

St Judes B 2-03

Erins Isle B 9-12

St Brendans B 7-03

Junior G Championship Group B

Raheny B 3-09

Fingallians C 4-12

Junior H Championship Group A

St Brigids C 2-06

Erin Go Bragh 0-03

Junior H Championship Group B

St James Gaels 3-12

Cuala E 1-11

St Peregrines B 3-04

Lucan Sarsfields C 3-17

Junior I Championship Group A

Shankill B 1-03

Fingallians D 4-17

Templeogue Synge Street C 8-16

Geraldine P Morans 0-03

Junior I Championship Group B

Ballyboden St Endas E 2-06

St Kevins/Killians 0-05

Na Gaeil Aeracha 2-03

Na Fianna E 7-19

Adult League Division 3

Clontarf B 2-05

Raheny 3-10

Adult League Division 10

Na Fianna E 7-19

Na Gaeil Aeracha 2-03

Adult Cup Division 1A

Na Fianna 2-12

Fingallians 3-10

Adult Cup Division 1B

Clanna Gael/Fontenoy 1-12

Kilmacud Crokes 3-07

Foxrock Cabinteely 0-10

Thomas Davis 5-07

Adult Cup Division 2

Clann Mhuire 2-08

Parnells 6-22

O’Dwyers 2-11

Lucan Sarsfields 1-08

Skerries Harps 0-10

Ballinteer St Johns 2-17