The Junior Championship began this week from Junior B to I, also on Wednesday the top three divisions of the Adult League continued

A person hold a newspaper with the title Dublin LGFA and subtitle Junior Championship and Adult League Results.

It was an exciting Wednesday evening in the Dublin LGFA Junior Championship and Adult League with vital points on offer in both competitions.

The journey for county honours began on Wednesday evening in the Junior Championship for teams from Junior B to Junior I, also on Wednesday evening the the Adult League continued for clubs in the top three divisions.

The full list of all this weeks Dublin LGFA Junior Championship and Adult League results are below.

 

Junior B Championship Group A

 

Garda/Westmanstown Gaels 0-05

Na Fianna B 6-12

 

Junior B Championship Group B

 

St Peregrines 2-13

Foxrock Cabinteely B 2-06

 

St Brendans 4-06

Naomh Olaf 0-04

 

Junior C Championship Group A

 

Fingallians B 2-15

Naomh Mearnog 4-12

 

Whitehall Colmcille 1-08

Ranelagh Gaels 0-09

 

Junior C Championship Group B

 

Ballyboden St Endas C 5-17

Crumlin 2-07

 

Portobello 4-16

Castleknock B 2-08

 

Junior D Championship Group A

 

Croi Ro Naofa/Robert Emmets 5-09

Kilmacud Crokes C 1-08

 

Cuala B 5-17

Beann Eadair 6-06

 

St Finians (S) 1-12

St Sylvesters B 1-09

 

Junior D Championship Group B

 

Garristown 1-14

St Patricks Donabate 3-12

 

St Brigids B 4-11

St Monicas 2-10

 

Wanderers 1-07

Ballymun Kickhams 1-10

 

Junior E Championship Group A

 

Fingal Ravens 3-09

Ballyboden St Endas D 2-07

 

Junior E Championship Group B

 

Whitehall Colmcille B 1-17

St Annes 2-04

 

Junior E2 Championship Group A

 

St Oliver Plunkett Eoghan Ruadh 10-18

Craobh Chiaran 1-06

 

Clanna Gael/Fontenoy B 6-07

Stars of Erin 3-08

 

Junior E2 Championship Group B

 

Scoil Ui Chonaill B 4-10

O’Tooles 5-11

 

Junior F Championship Group A

 

Lucan Sarsfields B 4-20

Thomas Davis B 0-04

 

Shankill 2-08

Na Gaeil Oga 2-09

 

Junior F Championship Group B

 

Ballinteer St Johns B 6-12

Round Towers Clondalkin 6-07

 

Junior G Championship Group A

 

Na Fianna D 1-14

Clontarf D 3-07

 

St Brendans B 1-12

St Judes B 2-07

 

Junior G Championship Group B

 

Fingallians C 6-10

Kilmacud Crokes D 2-01

 

Man O War B 2-09

Cuala D 2-07

 

Junior H Championship Group B

 

Lucan Sarsfields C 7-10

Cuala E 1-03

 

St Peregrines B 2-06

St James Gaels 2-06

 

Junior I Championship Group A

 

Geraldine P Morans 0-02

Fingallians D 2-09

 

Junior I Championship Group B

 

Ballyboden St Endas E 5-20

Na Gaeil Aeracha 0-01

 

St Kevins/Killians 5-14

Na Fianna E 6-04

 

Adult League Division 1A

 

Fingallians 5-09

St Brigids 5-08

 

Castleknock 1-06

Na Fianna 1-15

 

Adult League Division 1B

 

Ballyboden St Endas 1-14

Clanna Gael/Fontenoy 5-09

 

Cuala 0-05

Foxrock Cabinteely 3-11

 

Kilmacud Crokes 4-12

Thomas Davis 1-12

 

Adult League Division 2

 

Skerries Harps 3-09

Lucan Sarsfields 7-10

 

O’Dwyers 4-11

Ballinteer St Johns 5-13

 

St Maurs 1-12

Parnells 3-10

 

Adult League Division 3

 

Raheny 4-10

Kilmacud Crokes B 3-08