Among the Dublin LGFA club championship Round two results were big wins for Kilmacud Crokes, Thomas Davis and St Sylvesters in the Senior competition

Two ladies footballers in action to promote this weeks Dublin LGFA Club Championship Round 2 results.
Image Credit: Maurice Grehan

As the Dublin LGFA club championship Round 2 results filtered through on Wednesday evening there were big wins for Kilmacud Crokes, Thomas Davis and St Sylvesters at senior level.

Kilmacud Crokes after a bye round the previous week got their campaign off to an impressive start with a 6-22 to 0-02 win over Clanna Gael Fontenoy in Group A of the senior club championship.

The other game in the group involved the meeting St Brigids and Thomas Davis who had both recorded wins in the round one, but it was the visitors to Russell Park on Wednesday evening Thomas Davis who made it two wins from two thanks to thirteen point win with the final score 4-08 to 0-07.

In Group B of the senior championship St Sylvesters, last season’s intermediate, county, provincial and All Ireland champions who continued their impressive return to the Senior ranks with a second win in a row in a high scoring encounter against Clontarf with the game finishing 6-11 to 4-11 to the Malahide side.

Also in Group B reigning county club champions Foxrock Cabinteely made it two wins from two as they seen of the challenge of southside rivals Ballyboden St Endas by 2-13 to 1-09.

The full list of all this weeks Dublin LGFA club championship round 2 games are below.

 

Go-Ahead Senior Championship Group A

 

Clanna Gael Fontenoy 0-02

Kilmacud Crokes 6-22

 

St Brigids 0-07

Thomas Davis 4-08

 

Go-Ahead Senior Championship Group B

 

St Sylvesters 6-11

Clontarf 4-11

 

Foxrock Cabinteely 2-13

Ballyboden St Endas 1-09

 

Go-Ahead Intermediate Championship Group A

 

Castleknock 4-11

Parnells 5-10

 

St Judes 4-11

St Maurs 2-14

 

Go-Ahead Intermediate Championship Group B

 

Skerries Harps 4-12

Clann Mhuire 4-11

 

Fingallians 0-13

Ballinteer St Johns 1-08

 

Go-Ahead Junior A Championship Group A

 

St Peregrines 2-14

Raheny 6-09

 

O’Dwyers 3-15

Scoil Ui Chonaill 1-08

 

Go-Ahead Junior A Championship Group B

 

Ballyboden St Endas B 2-05

Templeogue Synge Street 3-13

 

Clontarf B 0-16

Naomh Barrog 0-04

 

Go-Ahead Junior B Championship Group A

 

St Brendans 6-17

Ballyboden St Endas C 1-02

 

Erins Isle 7-14

Foxrock Cabinteely B 2-07

 

Go-Ahead Junior B Championship Group B

 

Na Fianna B 2-06

Naomh Olaf 1-07

 

Kilmacud Crokes B 1-07

Ballyboughal 0-13