Plenty Of Key Results In The Dublin LGFA Club Competitions In Championship, League And Cup

A ladies football team in a huddle before a game in the Dublin LGFA Club Competitions

There were a raft of crucial games in the Dublin LGFA Club Competitions last night with ties in the championship, league and cup taking place around the county.

In Group B of the Junior F championship Round Towers (Lusk) made it three wins from three to claim top in the group with an emphatic win over Lucan Sarsfields B by 7-12 to 0-02.

There were important wins in Division 1 of the adult cup for Kilmacud Crokes over Cuala by 8-15 to 1-05, Fingallians defeated Na Fianna by 6-12 to 2-07 and St Brigids had eight points to spare over Ballyboden St Endas with the game finishing 4-15 to 4-07.

Moving on to Division 2 of the Cup competition Raheny scored four crucial goals to claim the win over Clann Mhuire with the final score 4-04 to 0-11, Parnells continued their high scoring exploits this season beating Templeogue Synge Street by 5-10 to 1-08 and Lucan Sarsfields enjoyed a comprehensive win over St Patricks Wicklow by 4-15 to 1-06.

The full list of all of last night’s games in the Dublin LGFA club competitions are below.

 

Junior F Championship Group B:

 

Round Towers (L) 7-12

Lucan Sarsfields B 0-02

 

Adult Cup Division 1:

 

Cuala 1-05

Kilmacud Crokes 8-15

 

Na Fianna 2-07

Fingallians 6-12

 

St Sylvesters conceded to Clanna Gael/Fontenoy

 

St Brigids 4-15

Ballyboden St Endas 4-07

 

Adult Cup Division 2:

 

Raheny 4-04

Clann Mhuire 0-11

 

Templeogue Synge Street 1-08

Parnells 5-10

 

St Patricks Wicklow 1-06

Lucan Sarsfields 4-15

 

Adult Cup Division 3:

 

Ballyboughal 2-12

Ballinteer St Johns 6-17

 

Ballyboden St Endas B 4-09

Portobello 3-05

 

Kilmacud Crokes B 6-12

Scoil Ui Chonaill 1-10

 

Garda/Westmanstown Gaels 2-05

Blessington 4-15

 

St Judes 5-21

Naomh Barrog 0-03

 

St Peregrines 1-01

Man O War 11-16

 

Adult Cup Division 4:

 

Parnells B 0-03

Clontarf B 3-10

 

Foxrock Cabinteely B 2-17

Croi Ro Naofa /Robert Emmets 2-08

 

St Brendan’s 6-26

Fingallians B 1-01

 

Erins Isle 4-13

Na Fianna B 1-10

 

Adult Cup Division 5 North:

 

St Monica’s 0-05

Ballymun Kickhams 2-04

 

St Finians Swords/St Margaret’s 7-05

Whitehall Colmcille 3-08

 

Garristown 3-13

Castleknock B 4-11

 

Adult Cup Division 5 South:

 

Cuala B 0-08

Ballyboden St Endas C 6-12

 

Crumlin 3-08

Naomh Olaf 5-09

 

Kilmacud Crokes C 0-09

Ranelagh Gaels 1-08

 

Adult Cup Division 6A:

 

Skerries Harps B 3-14

St Sylvesters B 0-05

 

Adult Cup Division 6B:

 

Na Fianna C 5-10

Stars of Erin 9-06

 

Templeogue Synge Street B 1-11

Craobh Chiaran 2-07

 

Adult League Division 7:

 

St Anne’s 2-08

Wanderers 4-08

 

Adult Cup Division 9:

 

St Finians (N) 7-14

St Marys Saggart 2-04