There Are A Number Of Key Games In The Senior, Intermediate And Junior Championships

A group of club supporters in a stand waving flags to advertise the key games taking place in the Dublin LGFA Club championships.

There a number of key games taking place this evening in the Dublin LGFA club championship as the battle for a place in the knockout phase begins to boil up.

In Group A of the senior championship Na Fianna still looking for their first win welcome reigning champions Foxrock Cabinteely To Mobhi Road.

Foxrock have looked in top form so far winning both of their opening two games convincingly against St Sylvesters by 3-10 to 0-04 and against St Brigids by 5-11 to 1-08.

Na Fianna lost their opening round game by a single point to St Brigids and suffered a second defeat in a row to Clontarf last week. Another loss this evening will end any slim hopes they have of progressing to the latter stages.

The other game in the group involves last year’s Intermediate County, Provincial and All Ireland champions Clontarf and St Sylvesters.

Clontarf had a bye in round one and last Wednesday recorded their first win in the senior ranks away to Na Fianna by 3-11 to 2-06. A second win this evening will put them in a good position to make the championship knockout stages.

St Sylvesters suffered a heavy defeat to Foxrock Cabinteely in round 1 and with five teams in the group it was their turn to have the bye in round 2. The Portmarnock outfit will see this as one of their key games and will look claim the points in this one and reignite their championship campaign.

There is a big southside derby in group B of the senior championship as Ballyboden St Endas welcome Kilmacud Crokes to Pairc Ui Mhurchu.

The home side suffered a two point defeat to Thomas Davis in round one but got straight back to winning ways with a win over Fingallians last Wednesday evening.

Visitors Kilmacud Crokes top the group with two wins from two recording victories over Fingallians and Thomas Davis and would savior making it three from three against their southside rivals. This one could go down to the wire this evening and could be the tie of the round.

Thomas Davis opened their account in group B of the senior championship with a hard fought two point win over Ballyboden, but they suffered a seven point defeat to Crokes in round two. They welcome winless Fingallians to Kiltipper road hoping to get back on the winning trail.

It’s been a tough campaign for Fingallians losing both their games to date against Kilmacud Crokes by 4-17 to 3-11 and Ballyboden St Endas by 3-07 to 0-11.

There are plenty of other key games in the Dublin LGFA Intermediate and Junior championships and in division 8 and 9 of the adult leagues. The full list of fixtures are below.

 

Senior Championship Group A:

 

Na Fianna v Foxrock Cabinteely

Referee: Angela Gallagher

Venue: St Mobhi Road

Throw-In: 7.30pm

 

Clontarf v St Sylvesters

Referee: Lorraine O’Sullivan

Venue: St Anne’s No 34

Throw-In: 8pm

 

Senior Championship Group B:

 

Ballyboden St Endas v Kilmacud Crokes

Referee: John Doherty

Venue: Pairc Ui Mhurchu

Throw-In: 7.30pm

 

Thomas Davis v Fingallians

Referee: Stephen McNulty

Venue: Kiltipper Road

Throw-In: 7.30pm

 

Intermediate Championship Group A:

 

Castleknock v Clanna Gael Fontenoy

Referee: Paul Flanagan

Venue: Somerton

Throw-In: 7.30pm

 

Clann Mhuire v Cuala

Referee: Finbarr Shanahan

Venue: The Naul

Throw-In: 7.30pm

 

Intermediate Championship Group B:

 

Skerries Harps v St Maurs

Referee: Jason Buckley

Venue: Skerries

Throw-In: 7.30pm

 

Parnells v Lucan Sarsfields

Referee: Derek McKittrick

Venue: Chanel

Throw-In: 7.30pm

 

Junior A Championship Group A:

 

St Judes v Naomh Barrog

Referee: David Murphy

Venue: Tymon North

Throw-In: 7.30pm

 

O’Dwyer’s v Man O War

Referee: Derek Greene

Venue: Bremore Park

Throw-In: 7.30pm

 

Junior A Championship Group B:

 

Ballinteer St Johns v Raheny

Referee: Reg Harbron

Venue: Marley Park

Throw-In: 7:30pm

 

Templeogue Synge Street v Garda/Westmanstown Gaels

Referee: Robbie Glennon

Venue: Bushy Park

Throw-In: 7.30pm

 

Junior B Championship Group A:

 

Ballyboden St Endas B v Foxrock Cabinteely B

Referee: Philip Fitzsimons

Venue: Cherryfield

Throw-In: 7.30pm

 

Erins Isle v Scoil Ui Chonaill

Referee: Peter Trimble

Venue: Finglas

Throw-In: 7.30pm

 

Junior B Championship Group B:

 

Kilmacud Crokes B v Portobello

Referee: Craig Curtis

Venue: Pairc De Burca

Throw-In: 7.30pm

 

Na Fianna B v Ballyboughal

Referee: Brian Moore

Venue: St Mobhi Road

Throw-In: 7.30pm

 

Junior C Championship Group A:

 

Naomh Olaf v Clontarf B

Referee: Jason Corcoran

Venue: Pairc Ui Bhrian

Throw-In: 7.30pm

 

Castleknock B v Whitehall Colmcille

Referee: Pat Murphy

Venue: Somerton

Throw-In: 7.30pm

 

Junior C Championship Group B:

 

Fingallians B v St Brendan’s

Referee: Orla Simpson

Venue: Balheary

Throw-In: 7.30pm

 

Kilmacud Crokes C v Crumlin

Referee: Aaron Murphy

Venue: Pairc De Burca

Throw-In: 7.30pm

 

Junior D Championship Group A:

 

St Monica’s v St Patricks Donabate

Referee: Gary Carthy

Venue: Edenmore

Throw-In: 7.15pm

 

St Finians Swords/St Margaret’s v Ranelagh Gaels

Referee: Gary Boyce

Venue: St Margaret’s

Throw-In: 7.30pm

 

Junior D Championship Group B:

 

Craobh Chiarain v Naomh Mearnog

Referee: TBC

Venue: St Anne’s No 6

Throw-In: 7.30pm

 

Skerries Harps B v Ballymun Kickhams

Referee: Robert Carthy

Venue: Skerries

Throw-In: 7.30pm

 

Junior E Championship Group A:

 

St Anne’s v Stars of Erin

Referee: Harry O’Crowley

Venue: Bohernabreena

Throw-In: 7.30pm

 

Trinity Gaels v Thomas Davis B

Referee: Damien Burnett

Venue: Drumnigh-Donaghmede

Throw-In: 7:30pm

 

Junior E Championship Group B:

 

Naomh Olaf B v Wanderers

Referee: Eugene Murphy Jnr

Venue: Pairc Ui Bhrian

Throw-In: 7.30pm

 

Fingal Ravens v Templeogue Synge Street B

Ref: PJ Murray

Venue: Rolestown

Throw-In: 7.30pm

 

Junior F Championship Group A:

 

St James Gaels v Na Fianna C

Referee: Anthony Clinton

Venue: Iveagh Grounds

Throw-In: 7.30pm

 

Na Gaeil Oga v St Oliver Plunkett Eoghan Ruadh

Ref: Senan Finucane

Venue: St Catherine’s Park

Throw-In: 7.30pm

 

Junior F Championship Group B:

 

Round Towers (L) v Clontarf C

Referee: Antoin Keating

Venue: Lusk

Throw-In: 7.30pm

 

Lucan Sarsfields B v Ballinteer St Johns B

Ref: Gerry McGough

Venue: 12th Lock

Throw-In: 7.30pm

 

Adult League Division 8:

 

St Judes B v Erins Isle B

Referee: Derek Oman

Venue: Tymon North

Throw-In: 7:30pm

 

Adult League Division 9:

 

Shankill B v Ballyboden St Endas D

Referee: Terry Canavan

Venue: Stonebridge

Throw-In: 7.30pm

 

St Brigids B v Cuala C

Referee: Sinead McHugh

Venue: Russell Park

Throw-In: 7:30pm

 

St Marys Saggart v Erin Go Bragh

Referee: Ciaran Russell

Venue: Saggart

Throw-In: 7.30pm