Among the Junior Championship knock out stage winners were Ballyboden St Endas C, Naomh Mearnóg, St Oliver Plunkett Eoghan Ruadh and Clanna Gael/Fontenoy B

A newspaper on a table with the headline Junior Championship results in reference to last nights Junior Championship knock out stage results

A number of the Dublin LGFA Junior Championships reached the business end of their competitions last night with twelve Championship knock out stage games taking place.

In the Junior C Championship knock out games Ballyboden St Endas C secured a ten point win over Ranelagh Gaels with the final score 1-18 to 1-08.

The other knock out game in Junior C was the meeting of Naomh Mearnóg and Portobello with the Portmarnock side coming out on top on a scoreline of 5-12 to 2-14.

There were two Junior E2 knock out games down for decision on Wednesday night, Clanna Gael/Fontenoy B secured a 2-15 to 1-04 victory over O’Tooles and in the other game St Oliver Plunkett Eoghan Ruadh scored twelve goals in their 12-14 to 1-09 win over Naomh Olaf B.

The full list of all last nights Dublin LGFA Junior club Championship results, plus results from the Adult League and Adult Cup competitions are below.

 

Junior B Championship Group A

 

Garda/Westmanstown Gaels 5-06

Erins Isle 4-11

 

Junior B Championship Group B

 

Foxrock Cabinteely B 6-09

Ballyboughal 2-18

 

St Brendans 0-08

St Peregrines 5-04

 

Junior C Championship Knock Out Stage

 

Ballyboden St Endas C 1-18

Ranelagh Gaels 1-08

 

Junior C Championship Knock Out Stage

 

Naomh Mearnóg 5-12

Portobello 2-14

 

Junior C Shield Knock Out Stage

 

Fingallians B 6-06

Crumlin 0-08

 

Junior D Championship Group A

 

Croi Ro Naofa/Robert Emmets 4-04

St Sylvesters B 0-08

 

Kilmacud Crokes C 2-12

Beann Eadair 6-16

 

St Finians (S) 3-11

Cuala B 2-11

 

Junior D Championship Group B

 

Garristown 5-05

Wanderers 5-08

 

St Brigids B 2-04

St Patricks Donabate 0-12

 

St Monicas 1-11

Ballymun Kickhams 5-06

 

Junior E Championship Group A

 

Ballyboden St Endas D 0-07

Round Towers Lusk 5-20

 

St Margarets 7-21

Fingal Ravens 4-04

 

Junior E Championship Group B

 

St Annes 2-03

Na Fianna C 4-23

 

Templeogue Synge Street B 4-17

Whitehall Colmcille B 1-07

 

Junior E2 Championship Knock Out Stage

 

O’Tooles 1-04

Clanna Gael/Fontenoy B 2-15

 

Junior E2 Championship Knock Out Stage

 

St Oliver Plunkett Eoghan Ruadh 12-14

Naomh Olaf B 1-09

 

Junior E2 Shield Knock Out Stage

 

Scoil Ui Chonaill B 2-10

Craobh Chiaran 3-08

 

Junior F Championship Knock Out Stage

 

Round Towers Clondalkin 4-10

Na Gaeil Oga 3-11

 

Junior F Championship Knock Out Stage

 

Lucan Sarsfields B 1-20

Ballinteer St Johns B 1-05

 

Junior F Shield Knock Out Stage

 

St Vincents A 8-10

Thomas Davis B 0-04

 

Junior G Championship Group A

 

St Judes B 2-09

Erins Isle B 2-07

 

Junior G Championship Group B

 

Kilmacud Crokes D 3-05

Raheny B 4-10

 

Man O War B 6-11

Fingallians C 5-06

 

Junior H Championship Knock Out Stage

 

Lucan Sarsfields C 3-11

St Brigids C 3-07

 

Junior H Championship Knock Out Stage

 

St Finians (N) 3-12

St James Gaels 3-07

 

Junior H Shield Knockout Stage

 

Erin Go Bragh 2-10

St Peregrines B 0-04

 

Junior I Championship Group A

 

Beann Eadair B 4-04

Geraldine P Morans 3-14

 

Fingallians D 1-09

Templeogue Synge Street C 1-10

 

Adult League Division 3

 

St Judes 3-06

Clontarf B 3-08

 

Adult Cup Division 1 Knockout Stage

 

Fingallians 4-11

Ballyboden St Endas 7-18

 

Adult Cup Division 1 Knockout Stage

 

Thomas Davis 2-11

Clontarf 3-05

 

Adult Cup Division 2

 

Clann Mhuire 0-02

O’Dwyers 1-16

 

Lucan Sarsfields 4-07

Parnells 6-12