Among the Adult Cup Round 1 results were wins for St Brigids, Clontarf, Fingallians, Clanna Gael Fontenoy and Foxrock Cabinteely in Division 1

A Foxrock Cabinteely player tries to break away from the attentions of a Kilmacud Crokes player, both sides played out a thriller in the Adult Cup last night with Foxrock finding themselves among the winners as the Adult Cup Round 1 results poured in.

Dublin LGFA club action swung back into life last night with Round 1 of the Go-Ahead Adult Cup competition with 44 games taking place across the Capital.

Among the Adult Cup Round 1 results were high scoring encounters, games in the balance right to the final whistle and a thrilling draw between two big southside rivals.

In Division 1A – St Brigids claimed bragging rights in their local derby with Castleknock with a 4-14 to 1-11 win. Also in the Division Clontarf enjoyed a 1-19 to 2-07 win over Na Fianna and in tue final division game Fingallians secured a comprehensive 4-15 to 0-03 win over St Sylvesters.

Southside rivals Ballyboden St Endas and Thomas Davis locked horns in Division 1B and produced a thriller which ended all square on a scoreline of 4-09 to 3-12. Clanna Gael Fontenoy raised seven green flags against Cuala on their way to a 7-06 to 1-08 victory.

In the third game in Division 1B last years Dublin LGFA county club champions Foxrock Cabinteely travelled to last seasons county finalists Kilmacud Crokes. There was very little between these two closely matched sides during the game but once again it was Foxrock who prevailed with the final score 3-12 to 4-07.

In Division 2 there were wins for Ballinteer St Johns, St Maurs, O’Dwyers and Parnells. The full list of all last nights results from all 11 Divisions are below.

 

Go-Ahead Adult Cup Round 1 Results

 

 

Go-Ahead Adult Cup Division 1A

 

Castleknock 1-11

St Brigids 4-14

 

Clontarf 1-19

Na Fianna 2-07

 

Fingallians 4-15

St Sylvesters 0-03

 

Go-Ahead Adult Cup Division 1B

 

Ballyboden St Endas 4-09

Thomas Davis 3-12

 

Cuala 1-08

Clanna Gael/Fontenoy 7-06

 

Kilmacud Crokes 4-07

Foxrock Cabinteely 3-12

 

Go-Ahead Adult Cup Division 2

 

Ballinteer St Johns 4-18

Lucan Sarsfields 0-13

 

Clann Mhuire 0-11

St Maurs 6-11

 

Skerries Harps 0-06

O’Dwyers 3-09

 

Templeogue Synge Street 3-07

Parnells 4-22

 

Go-Ahead Adult Cup Division 3A

 

Man O War 4-09

Ballyboughal 2-09

 

Raheny 1-14

Scoil Ui Chonaill 3-08

 

Go-Ahead Adult Cup Division 3B

 

St Judes 2-13

St Brendans 2-11

 

St Peregrines 3-09

Clontarf B 2-13

 

Go-Ahead Adult Cup Division 4A

 

Clontarf C 6-15

Fingallians B 4-09

 

Na Fianna B 2-11

Erins Isle 2-09

 

Go-Ahead Adult Cup Division 4B

 

Foxrock Cabinteely B 2-11

Ballyboden St Endas B 0-11

 

Garda/Westmanstown Gaels 4-05

Naomh Olaf 3-07

 

Go-Ahead Adult Cup Division 5A

 

Round Towers Lusk 9-16

Skerries Harps B 1-05

 

Beann Eadair 5-09

Naomh Mearnóg 1-15

 

Go-Ahead Adult Cup Division 5B

 

Ballyboden St Endas C 7-11

Kilmacud Crokes C 0-10

 

Ballymun Kickhams 3-06

Castleknock B 9-11

 

Go-Ahead Adult Cup Division 6A

 

Garristown 7-20

Whitehall Colmcille B 1-10

 

St Vincents A 0-08

St Finians (S) 6-08

 

Go-Ahead Adult Cup Division 6B

 

Portobello 5-05

Croi Ro Naofa /Robert Emmets 1-11

 

Ranelagh Gaels 0-03

Templeogue Synge Street B 7-16

 

Go-Ahead Adult Cup Division 7A (N)

 

St Brigids B 3-18

Craobh Chiaran 2-03

 

St Sylvesters B 2-07

Fingal Ravens 2-04

 

Go-Ahead Adult Cup Division 7A (S)

 

Shankill 0-06

Ballinteer St Johns B 6-15

 

Wanderers 4-15

Kilmacud Crokes D 0-10

 

Go-Ahead Adult Cup Division 7B (N)

 

Scoil Ui Chonaill B 0-13

Trinity Gaels 2-17

 

St Brendans B 1-01

Na Fianna C 8-10

 

Go-Ahead Adult Cup Division 7B (S)

 

Lucan Sarsfields B 1-08

St Annes 2-07

 

Clanna Gael/Fontenoy B 0-05

Ballyboden St Endas D 0-07

 

Go-Ahead Adult Cup Division 8

 

Erins Isle B 1-06

Clontarf D 2-10

 

Na Fianna D 2-14

O’Tooles 0-06

 

Stars of Erin 3-12

St Judes B 2-05

 

Go-Ahead Adult Cup Division 9A

 

Fingallians C 3-08

Man O War B 3-04

 

St Brigids C 1-03

Erin Go Bragh 2-14

 

Go-Ahead Adult Cup Division 9B

 

Lucan Sarsfields C 3-08

St Finians (N) 3-10

 

Round Towers Clondalkin 4-12

St Marys Saggart 0-04

 

Go-Ahead Adult Cup Division 10A

 

St Peregrines B 6-11

Templeogue Synge Street C 7-13

 

Go-Ahead Adult Cup Division 10B

 

Ballyboden St Endas E 3-04

Cuala E 4-08

 

St James Gaels 2-10

St Kevins/Killians 1-06