With both Dublin and Roscommon capable of running up big scores it should be an action packed All Ireland U16A semi final

The Dublin U16 squad who face Roscommon tonight in the All Ireland U16A semi final
Image Credit: Maurice Grehan

Dublin manager Fintan Keeling has announced his team selection for tonight’s All Ireland U16A semi-final clash with Roscommon in Kinnegad at 7.30pm.

Eight weeks ago Dublin won the U16 Leinster title defeating Meath in the final by 3-09 to 2-06. Dublin also defeated Meath by 4-09 to 2-09 and Laois by 5-09 to 0-04 in the group stages of the provincial competition.

Their opponents in tonight’s All Ireland semi final Roscommon, won their first ever U16A Connacht title in May defeating Sligo in the final by 3-10 to 2-07.

Along the way to provincial glory they also defeated the two sides that have dominated Connacht football at the U16 grade for many years, Galway and Mayo.

With both sides out of competitive action for the guts of eight weeks tonight’s result may come down to whichever side can find their provincial form in the early period of the game.

The winner of tonight’s semi final will play either Cork or Cavan in the All-Ireland final on Wednesday 13th of July. Dublin last won the title back in 2010 defeating Kerry in the final.

 

Dublin Path To The All Ireland Semi Final

 

5th March

Dublin 4-09

Meath 2-09

 

19th March

Dublin 5-09

Laois 0-04

 

9th April

Dublin 2-05

Kildare 1-13

 

7th May (Leinster Final)

Dublin 3-09

Meath 2-06

 

Roscommon Path To The All Ireland Semi Final

 

6th April

Roscommon 2-10

Mayo 1-07

 

13th April

Roscommon 3-14

Galway 3-10

 

20th April

Roscommon 5-18

Leitrim 1-06

 

27th April

Roscommon 1-10

Sligo 3-08

 

14th May (Connacht Final)

Roscommon 3-10

Sligo 2-07

 

Dublin U16A Starting Team

 

1. Siobhán Cassidy-Fagan (Naomh Barróg)

2. Tessa Lambe (St Vincents)

3. Elsa Kearney (O’Dwyers)

4. Lucy Ahern (Na Fianna)

5. Lily-May Conaty (Clontarf)

6. Aoife Robertson (Round Tower Clondalkin)

7. Ellie Doyle (St Sylvesters)

8. Alex Falvey (St Judes)

9. Siobhan Birnie (Lucan Sarsfields)

10. Ellen Joyce (Fingallians)

11. Ellen Leddy Doyle (Clontarf)

12. Rebecca Nolan (Round Tower Clondalkin)

13. Kate O’Toole (St Sylvesters)

14. Karrie Rudden (Ballyboden St Endas)

15. Líadan Murphy (Kilmacud Crokes)

 

Dublin U16A Substitutes

 

Katie Moran Tighe (Ballinteer St John’s)

Eimear Kehoe (St Judes)

Anna Marie Durkan (St Judes)

Maedbh le Roux (Cuala)

Naoise Koppel (Na Fianna)

Maeve Moran (Clontarf)

Emma Moran (Ballyboden St Endas)

Sophia O’Brien (Na Fianna)

Joy Ralph (Ballyboden St Endas)

Aimee Dundon (Clontarf)

Izzy Dowling (Clanna Gael Fontenoy)

Alex Smyth (Ballyboughal)

Emily-Jane O’Connell Bell (Foxrock Cabinteely)

Rachael Hargan (Na Fianna)

Aisling Moran (Kilmacud Crokes)