Dublin Minor team will need to be at the top of their game against a well drilled unbeaten Kildare outfit

Dublin minor ladies footballer in action against Laois, the Dublin Minor team face Kildare tomorrow in the Leinster championship

Manager Fintan O’Curry has named his Dublin minor team for tomorrow’s Leinster minor championship third round clash with Kildare.

O’Curry has made three changes to the Dublin team that started the round 2 win over Laois. Coming into the starting line-up are Sarah Power, Kate Donaghy and Ava Lambe in place of Niamh Donlon, Shannon Russell and Shaunagh Delaney.

Dublin began their Leinster minor championship campaign with a disappointing loss to Meath but bounced back in round two with an excellent winning performance against Laois.

The young Dubs will have to put in a similar performance tomorrow against a well drilled and organised Kildare outfit who go into the game undefeated having registered wins against Laois and Meath.

The action gets underway in the TU Campus Blanchardstown at 2pm with admission to the game strictly by ticket only. Tickets can be purchased from www.universe.com or via this link https://bit.ly/39JhRZO

For supporters who can’t make the game tomorrow but want to keep up with all the action, we will have LIVE UPDATES over on our Twitter feed @wearedub from 2pm.

 

Dublin Minor Starting 15

 

1. Lauren Quane (Erins Isle)

2. Amber Taylor (Na Fianna)

3. Megan Dignam (Ballyboden St Endas)

4. Rachel Callery (Foxrock Cabinteely)

5. Sarah Power (Fingallians)

6. Áine Rafter (Ballyboden St Endas)

7. Hannah McGinnis (Skerries Harps)

8. Annabelle Timothy (St Finian’s Swords)

9. Niamh Crowley (Fingallians)

10. Kate Donaghy (Ballyboden St Endas)

11. Heather Bolger (Ballyboden St Endas)

12. Sophie McIntyre (Lucan Sarsfields)

13. Shauna Feely (Ballyboden St Endas)

14. Megan McAuley (Man O War)

15 Ava Lambe (St Vincent’s).

 

Dublin Minor Panel

 

16. Lauren Heavy (Ballyboden St Endas)

17. Alice Rudden (Ballyboden St Endas)

18. Lana Nolan (Ballymun Kickhams)

19. Niamh Donlan (St Oliver Plunkett’s ER)

20. Éabha Ní Mhaolagáin (St Oliver Plunkett ER)

21. Zoe O’Brien (St Brigid’s)

22. Ella Reid (Ballyboden St Endas)

23. Shannon Russell (Erins Isle)

24. Ella Connolly (St Brigid’s)

25. Erica Field (Kilmacud Crokes)

26. Abigail McKeating (Fingallians)

27. Anú Ní Mhurigheasa (Ballinteer St Johns)

28. Ciara Murray (Cuala)

29. Sarah Rooney (Clanna Gael Fontenoy)

30. Hannah Byrne (Ballyboden St Endas)

 

Additional Panel Members

 

Shaunagh Delaney (Erins Isle), Elise Kerrigan (Foxrock Cabinteely), Rebecca O’Reilly (Lucan Sarsfields), Juliet Evans Garrett (St Sylvester’s), Grace Smith (Clontarf).