There Were A Number Of Key Results In The Dublin LGFA Club Cup Competition

Ladies Footballers in action during the Dublin LGFA Club Cup competition

It was another busy Wednesday night in the Dublin LGFA Club Cup and Junior B Championship competitions with some key results across the nine divisions.

In Group A of the Junior B championship second placed Ballyboden St Endas hosted group toppers St Peregrines and it was the home side who came out on top on a scoreline of 4-11 to 0-11 to leapfrog their opponents and finish top of the group.

There were a number of interesting results in Division 1 of the Dublin LGFA Cup competition. There was nothing to separate Kilmacud Crokes and Clontarf last night as their game finished tied at 2-16 apiece.

Clanna Gael Fontenoy held on to top spot in the division with a narrow one point win over Na Fianna and Fingallians earned some valuable points to move up the table with a 3-23 to 3-09 win over Ballyboden St Endas.

The full list of all last night’s Dublin LGFA Club Cup and Junior B Championship games are below.

Junior B Championship Group A:

 

Ballyboden St Endas B 4-11

St Peregrines 0-11

 

Adult Cup Division 1:

 

Thomas Davis received a concession from Cuala

 

Kilmacud Crokes 2-16

Clontarf 2-16

 

Foxrock Cabinteely received a concession from St Brigids

 

Clanna Gael Fontenoy 3-10

Na Fianna 4-06

 

Ballyboden St Endas 3-09

Fingallians 3-23

 

Adult Cup Division 2:

 

Castleknock 5-09

Templeogue Synge Street 3-03

 

Parnells 11-15

Raheny 1-02

 

Clann Mhuire 1-03

Skerries Harps 2-10

 

St Maurs 3-18

St Patricks Wicklow 1-08

 

O’Dwyer’s 1-14

Lucan Sarsfields 2-07

 

Adult Cup Division 3:

 

St Peregrines 0-11

Ballyboden St Endas B 4-11

 

Portobello 2-11

Ballyboughal 1-11

 

Ballinteer St Johns 4-14

St Judes 2-10

 

Blessington 2-12

Kilmacud Crokes B 2-16

 

Man O War 1-11

Scoil Ui Chonaill 1-09

 

Adult Cup Division 4:

 

Foxrock Cabinteely B 5-13

Clontarf B 1-09

 

St Brendan’s 6-22

Parnells B 1-01

 

Na Fianna B 4-06

Fingallians B 1-03

 

Adult Cup Division 5 North:

 

Whitehall Colmcille 4-10

Garristown 5-12

 

Castleknock B 4-16

Ballymun Kickhams 1-00

 

St Finians Swords/St Margaret’s 1-03

St Monica’s 2-07

 

Adult Cup Division 5 South:

 

Naomh Olaf 2-08

Kilmacud Crokes C 1-15

 

Ranelagh Gaels 5-08

Ballyboden St Endas C 5-08

 

Crumlin 4-09

Cuala B 1-05

 

Adult Cup Division 6A:

 

St Patricks Donabate 11-13

Naomh Mearnog 2-03

 

Trinity Gaels 1-04

Skerries Harps B 4-15

 

Adult Cup Division 6B:

 

Stars of Erin 0-12

Thomas Davis B 0-04

 

Na Fianna C 4-07

Templeogue Synge Street B 2-17

 

Adult Cup Division 7:

 

Naomh Olaf B conceded to Round Towers (L)

 

Fingal Ravens 1-05

Wanderers 2-09

 

Lucan Sarsfields B 5-19

Ballinteer St Johns B 2-05

 

Clontarf C conceded to St Anne’s

 

Adult Cup Division 8A:

 

Scoil Ui Chonaill B 8-09

Erins Isle B 3-07

 

Man O War B 0-03

Na Fianna D 2-06

 

Adult Cup Division 8B:

 

Shankill 4-06

St Brendan’s B 0-08

 

Na Gaeil Oga 2-09

St Judes B 2-00

 

Adult Cup Division 9:

 

Beann Eadair received a concession from St Finians (N)

 

St Marys Saggart 2-09

Erin Go Bragh 2-09

 

St Brigids B 3-08

Cuala C 1-07

 

Shankill B received a concession from Ballyboden St Endas D