Wednesday nights Dublin LGFA club championship round 3 results seen vital senior championship group points secured by Thomas Davis, Kilmacud Crokes, Na Fianna and Clontarf

A Raheny and Scoil Uí Chonaill battle for the ball, Raheny’s win was among Wednesday’s Dublin LGFA club championship round 3 results
Image Credit: Maurice Grehan

As the Dublin LGFA club championship round 3 results filtered through on Wednesday night, Thomas Davis, Kilmacud Crokes, Na Fianna and Clontarf secured vital senior championship group points.

In Group A of the Senior championship group leaders Thomas Davis continued their unbeaten run as they made it three wins from three with a 3-08 to 1-05 win over Cuala.

Following close on their tails in second place in the group are Kilmacud Crokes who for the second week in a row hit the back of the net six times to record an emphatic 6-15 to 1-00 win over St Brigids.

In Group B, Na Fianna after losing narrowly to Foxrock Cabinteely in round one, secured their first group win by 1-13 to 0-04 over Ballyboden St Endas and are firmly back in the hunt for a place in the knockout stages.

Clontarf lost their opening game in this seasons competition to St Sylvesters in a high scoring and entertaining game last week.

Needing points on the board they faced the tough task this week away to reigning champions Foxrock Cabinteely and registered their first group point thanks to a 3-13 apiece draw and with two group games to come keep themselves in the mix for a place in the knockout stages.

The full list of all this weeks Dublin LGFA club championship round 3 results from the Senior, Intermediate and Junior A and B championships are below.

 

Go-Ahead Senior Championship Group A

 

Thomas Davis 3-08

Cuala 1-05

 

St Brigids 1-00

Kilmacud Crokes 6-15

 

Go-Ahead Senior Championship Group B

 

Ballyboden St Endas 0-04

Na Fianna 1-13

 

Foxrock Cabinteely 3-13

Clontarf 3-13

 

Go-Ahead Intermediate Championship Group A

 

Parnells 5-16

Lucan Sarsfields 2-09

 

Castleknock 3-12

St Judes 2-13

 

Go-Ahead Intermediate Championship Group B

 

Clann Mhuire 1-13

Man O War 1-07

 

Skerries Harps 0-08

Fingallians 6-22

 

Go-Ahead Junior A Championship Group A

 

Scoil Ui Chonaill 3-10

Raheny 9-13

 

St Peregrines 2-09

O’Dwyers 3-09

 

Go-Ahead Junior A Championship Group B

 

Naomh Barrog 3-08

Templeogue Synge Street 3-14

 

Ballyboden St Endas B 3-07

Clontarf B 4-09

 

Go-Ahead Junior B Championship Group A

 

Ballyboden St Endas C 1-05

Erins Isle 10-20

 

Foxrock Cabinteely B 2-04

St Brendans 3-14

 

Go-Ahead Junior B Championship Group B

 

Naomh Olaf 1-06

Kilmacud Crokes B 1-10

 

Ballyboughal 4-11

Na Fianna B 3-12