Big scoring wins, draws and close encounters among the Dublin LGFA club championship round 1 results

Two ladies footballers in action in the club championship, the Dublin LGFA Club Championship Round 1 results were a number of high scoring wins.
Image Credit: GAApics.com

It was a big night of action yesterday evening as round 1 of the Dublin Ladies Football club championships got underway.

Among the club championship round 1 results were a number of big score wins, draws and tight encounters that came down to the wire.

Senior Championship

In Group 1 of the senior championship reigning champions Foxrock Cabinteely sent out a strong message that it will be difficult for any team to wrestle the title from their grasp with a comprehensive twenty six point win over Thomas Davis with the final score 6-15 to 0-07.

Clontarf also impressed in the other game in the group as they secured an eleven point victory over visitors St Sylvesters on a scoreline of 3-14 to 2-06.

Group 2 of the senior championship pitted Ballyboden St Endas against Clanna Gael Fontenoy and the home side came out against the Ringsend outfit by 3-10 to 0-12.

The second game was a tight affair between Fingallians and St Brigids in Lawless Park. The team from Swords prevailed in the end by a single score with their second goal proving crucial in their 2-09 to 1-09 victory.

Intermediate Championship

In Group 1 of the Intermediate championship there were wins for Castleknock over Man O War by 5-13 to 2-06 and last years finalists Cuala got this years campaign off with a commanding twenty two point win over Skerries Harps with the full time score 7-13 to 2-06.

Parnells made the trip to face Lucan Sarsfields in Group 2 and enjoyed a successful journey as the Coolock outfit headed home with the points in their pocket with a 2-12 to 1-06 victory.

And in the big derby in the other Group 2 game, it was St Maurs who claimed the championship points and bragging rights over Clann Mhuire courtesy of six green flags they raised during the encounter with the score at the finish 6-06 to 1-06.

Junior A Championship

Moving on to the Junior A championship and in Group 1 – Raheny got off to a winning start away from home against Garda/Westmanstown Gaels on a scoreline of 3-23 to 1-10.

And in the other group game there was a real tight battle between St Judes and Ballinteer St John’s in Tymon North. At the final whistle neither side could be separated and they had to settle for a share of the spoils with the final score 4-09 to 3-12.

The Group 2 games produced an away day win for O’Dwyers over Ballyboden St Endas B by 5-09 to 1-05 and Templeogue Synge Street and Naomh Barrog played out a high scoring fixture which yielded ten goals and twenty four points during the game.

But at the finish it was Naomh Barrog who came out on top thanks in no small measure to the seven goals they scored on the night in a 7-10 to 3-14 win.

The full list of all last nights Dublin LGFA club championship round 1 results are below.

Senior Championship Group 1

Foxrock Cabinteely 6-15, Thomas Davis 0-07

Clontarf 3-14, St Sylvesters 2-06

Senior Championship Group 2

 

Ballyboden St Endas 3-10, Clanna Gael Fontenoy 0-12

Fingallians 2-09, St Brigids 1-09

Intermediate Championship Group 1

 

Castleknock 5-13, Man O War 2-06

Cuala 7-13, Skerries Harps 2-06

Intermediate Championship Group 2

 

Lucan Sarsfields 1-06, Parnells 2-12

St Maurs 6-06, Clann Mhuire 1-06

Junior A Championship Group 1

 

Garda/Westmanstown Gaels 1-10, Raheny 3-23

St Judes 4-09, Ballinteer St Johns 3-12

Junior A Championship Group 2

 

Ballyboden St Endas B 1-05, O’Dwyers 5-09

Templeogue Synge Street 3-14, Naomh Barrog 7-10

Junior B Championship Group 1

 

Scoil Ui Chonaill 3-17, Erins Isle 5-07

Junior B Championship Group 2

 

Kilmacud Crokes B 10-12, Portobello 0-03

Na Fianna B 0-06, Foxrock Cabinteely B 0-06

Junior C Championship Group 1

 

Ballyboden St Endas C 5-09, Castleknock B 2-11

Kilmacud Crokes C 1-04, Crumlin 3-08

 

Junior C Championship Group 2

 

Clontarf B 0-04, Naomh Olaf 2-09

Fingallians B 2-07, Whitehall Colmcille 4-09

 

Junior D Championship Group 1

 

Cuala B 4-03, St Finians Swords/St Margarets 5-16

Skerries Harps B 3-06, Garristown 5-13

 

Junior D Championship Group 2

 

Ballymun Kickhams 2-04, Naomh Mearnog 3-09

St Patricks Donabate 4-10, Craobh Chiaran 1-03

 

Junior E Championship Group 1

 

Thomas Davis B 2-09, Fingal Ravens 2-06

Trinity Gaels 2-09, Templeogue Synge Street B 10-18

 

Junior E Championship Group 2

 

O’Tooles 2-06, Stars of Erin 1-06

Round Towers Lusk 10-19, St Annes 0-02

 

Junior F Championship Group 1

 

Clontarf C 2-10, Raheny B 1-06

St Oliver Plunkett Eoghan Ruadh 4-21, Na Fianna C 2-01

 

Junior F Championship Group 2

 

Na Gaeil Oga 1-08, Ballinteer St Johns B 4-07

Beann Eadair 1-11, Lucan Sarsfields B 3-13

 

Junior G Championship Group 1

 

Fingallians C 2-04, St Brendans B 0-09

St Peregrines B 3-11, Erins Isle B 4-11

 

Junior G championship Group 2

 

Man O War B 7-07, St James Gaels 1-02

Shankill 7-18, St Marys Saggart 1-04

 

Junior H Championship Group 1

 

Cuala C 0-04, St Finians 4-08

Templeogue Synge Street C 1-05, Erin Go Bragh 7-12

 

Junior H Championship Group 2

 

St Brigids B 3-15, Shankill B 0-01

Ballyboden St Endas D 1-10, St Judes B 2-02