Dublin LGFA Club Championship And Shield Finals Results

0
1221

It Was A Busy Night Of Championship Finals, Shield Finals And Cup, Shield And Championship Semi Finals

Two ladies footballers in action in one of the many Dublin LGFA club championship finals
Image Credit: GAApics.com

Wednesday was a busy night of Dublin LGFA club football with Championship Finals, Shield Finals and Cup, Shield and Championship semi finals down for decision.

The Junior E championship final between Wanderers and Templeogue Synge Street B ended in dramatic fashion.

Templeogue looked odds on to collect the title when 1-01 from Lucy O’Donovan gave them a two point lead in the dying embers of the game.

But deep into stoppage time a goal scored by Danielle Valentine secured a sensational win on a scoreline of 2-08 to 2-07 and the Junior E title for Wanderers.

The Junior F championship final between Round Towers Lusk and Na Gaeil Oga didn’t have the same late drama but was a highly entertaining affair nonetheless.

Star of the show was Round Towers Sophie O’Hara who finished the game with an impressive personal tally of 2-06. Na Gael Oga battled valiantly throughout and although Anna Ni Uiginn grabbed a goal in the closing minutes it wasn’t enough to reel back in Round Towers who ran out 3-11 to 2-05 winners to claim the Junior F crown.

The Junior C Shield Final was won by Kilmacud Crokes C by 4-12 to 1-07 over Fingallians B.

St Monica’s claimed the Junior D Shield title with a 2-04 to 1-04 win over Craobh Chiarain. The Junior E Shield Final went the way of Fingal Ravens as they overcame Thomas Davis B by 5-07 to 1-10.

The full list of all last night’s Dublin LGFA club championship finals and semi finals, shield finals and semi finals, adult cup semi finals and adult league fixtures are below.

 

Adult Cup Division 1 Semi-Final:

 

Foxrock Cabinteely 7-10

Clontarf 0-07

 

Fingallians 5-15

Thomas Davis 1-15

 

Adult Cup Division 2 Semi-Final:

 

Castleknock 6-13

Lucan Sarsfields 2-08

 

Parnells 6-09

O‘Dwyer’s 0-10

 

Adult Cup Division 3 Semi-Final:

 

Kilmacud Crokes B 2-11

Ballinteer St Johns 3-11

 

Ballyboden St Endas B 1-04

St Judes 0-13

 

Junior C Shield Final:

 

Fingallians B 1-07

Kilmacud Crokes C 4-12

 

Junior D Shield Final:

 

St Monica’s 2-04

Craobh Chiarain 1-04

 

Junior E Championship Final:

 

Wanderers 2-08

Templeogue Synge Street B 2-07

 

Junior E Shield Final:

 

Thomas Davis B 1-10

Fingal Ravens 5-07

 

Junior F Championship Final:

 

Na Gaeil Oga 2-05

Round Towers (L) 3-11

 

Junior F Shield Semi-Final:

 

Ballinteer St Johns B 1-03

Lucan Sarsfields B 2-06

 

Lucan Sarsfields B 2-06

Ballinteer St Johns B 1-03

 

Junior G Championship Semi-Final:

 

Beann Eadair 5-10

Scoil Ui Chonaill B 8-03

 

St Marys Saggart 1-04

Shankill 5-10

 

Junior G Shield Semi-Final:

 

Erins Isle B 4-04

Man O War B 2-05

 

Junior H Championship Semi-Final:

 

Cuala C 1-10

Erin Go Bragh 2-11

 

St Brendan’s B 3-12

St Brigids B 1-05

 

Junior H Shield Semi-Final:

Shankill B received a walk over from Ballyboden St Endas D

 

Adult League Division 5:

 

Whitehall Colmcille 2-12

Naomh Olaf 5-09