There Were 40 Dublin LGFA Adult Cup And League Fixtures Down For Decision On Wednesday Night

 

A Ladies footballer in a dark blue jersey and dark blue shorts battles for the ball with a player in a red and black jersey and black shorts with red stripes down the sides during the adult Club cup

 

It was another busy night on Wednesday evening for ladies football in the Capital with a full round of Adult Club Cup and League fixtures.

In Division 1 of the adult cup there were wins for Thomas Davis, Clanna Gael Fontenoy, Clontarf, Foxrock Cabinteely and St Brigids.

While in Division 2 of the adult cup Parnells, Lucan Sarsfields, O’Dwyers and Castleknock took the spoils and Portobello, Blessington, St Judes, Garda/Westmanstown Gaels, Naomh Barrog and Ballyboughal triumphed in Division 3 of the adult cup competition.

There was also plenty of action in the adult Club League in Divisions 4, 5, 6, 7, 8 and 9.

The full list of adult club cup and league results are below.

 

Adult Cup Division 1

 

Ballyboden St Endas 1-05

Thomas Davis 4-07

 

Clanna Gael Fontenoy 5-15

Cuala 2-05

 

Fingallians 3-15

Clontarf 7-21

 

Foxrock Cabinteely 7-13

Kilmacud Crokes 2-10

 

Na Fianna 2-12

St Brigids 2-15

 

Adult Cup Division 2

 

Clann Mhuire 1-01

Parnells 9-30

 

Lucan Sarsfields 6-09

Templeogue Synge Street 4-13

 

O’Dwyers 1-11

Skerries Harps 1-06

 

St Maurs 2-09

Castleknock 4-15

 

Adult Cup Division 3

 

Ballinteer St Johns 2-11

Portobello 5-03

 

Blessington 2-17

Ballyboden St Endas B 2-11

 

Kilmacud Crokes B 0-09

St Judes 2-12

 

Man O War 2-12

Garda/Westmanstown Gaels 6-09

 

Naomh Barrog 7-11

St Peregrines 2-09

 

Scoil Ui Chonaill 2-15

Ballyboughal 6-15

 

Adult League Division 4

 

Clontarf B 1-08

Na Fianna B 1-07

 

Erins Isle 0-14

St Brendans 2-11

 

Croi Ro Naofa /Robert Emmets received a concession from Parnells B

 

Adult League Division 5

 

Ballyboden St Endas C 4-11

St Monicas 1-03

 

Ballymun Kickhams 3-09

Castleknock B 3-13

 

Garristown 9-14

Crumlin 2-04

 

Kilmacud Crokes C 0-07

Ranelagh Gaels 1-09

 

Naomh Olaf 3-09

Cuala B 3-09

 

Whitehall Colmcille 3-10

St Finians Swords/St Margarets 6-06

 

Adult League Division 6

 

Craobh Chiaran 4-13

Naomh Mearnog 1-09

 

Skerries Harps B 0-07

St Sylvesters B 2-11

 

Templeogue Synge Street B 13-18

St Patricks Donabate 4-04

 

Thomas Davis B 1-09

Na Fianna C 6-10

 

Trinity Gaels 3-03

Stars of Erin 6-10

 

Adult League Division 7

 

Fingal Ravens 3-02

Round Towers (L) 2-09

 

Naomh Olaf B 2-06

Lucan Sarsfields B 5-10

 

Clontarf C 1-08

Ballinteer St Johns B 8-13

 

Adult League Division 8

 

Man O War B 5-07

Erins Isle B 2-08

 

Na Fianna D 4-14

St Brendans B 3-06

 

Shankill 4-14

St Judes B 0-04

 

St James Gaels 4-08

Na Gaeil Oga 1-13

 

St Oliver Plunkett Eoghan Ruadh 5-14

Scoil Ui Chonaill B 0-02

 

Adult League Division 9

 

Ballyboden St Endas D 2-07

Erin Go Bragh 3-06

 

Beann Eadair 4-13

St Brigids B 2-04

 

Shankill B 1-00

Cuala C 6-14

 

St Marys Saggart 2-03

St Finians (N) 1-07