40 club championship round 1 fixtures will take place on Wednesday evening at senior, intermediate and Junior level

Two ladies footballers in action during the 2019 club championship final, the 2020 club championship round 1 fixtures will see a total of 40 games take place this evening.
Image Credit: GAApics.com

It will be an action packed Wednesday evening as 40 Dublin LGFA club championship round 1 fixtures are set to take place.

The playing fields of the county will host games at senior, intermediate and Junior level as clubs start their journeys and dreams towards ladies football championship glory.

Senior Championship Group 1

Reigning senior champions Foxrock Cabinteely who are chasing a sixth title in a row get the defence of their title underway this evening against Thomas Davis at Kilboggett Park in Group 1 of the senior championship.

Both sides met in the semi-finals of last seasons competition. Thomas Davis led at the break by 2-05 to 2-02 and looked on course for a famous win. But Foxrock used all their guile and experience in the second half to secure at three point win with the final score 4-06 to 2-09.

Davis have looked in impressive form this year in the adult league cup competition and will provide a stern test for the reigning champions, this could be a very tight one at the finish.

The other game in Group 1 will see Clontarf host St Sylvesters in St Annes. The home side will be hoping that for the second time in a week to enjoy a win on their home patch after their adult league cup victory over St Brigids last Wednesday.

But their opponents St Sylvesters showed all their battling qualities on that same evening to secure a 1-14 to 2-10 win over Fingallians. Both sides have serious scoring ability in their ranks so tonight’s meeting has all the makings of a high scoring encounter.

Senior Championship Group 2

In Group 2 of the senior championship Ballyboden St Endas have ambitions to return to the top of a competition they once ruled.

The ten times champions haven’t tasted success in the senior championship since 2010 and get this years challenge underway at home to Clanna Gael Fontenoy at Pairc Ui Mhurchu.

The Ringsend outfit claimed the intermediate club title last season and will relish their run in the senior ranks this year.

They are a difficult side to break down and they will need to bring their usual high work-rate and take this one into the trenches to secure a vital away win. Boden will be favourites on their home ground but Clanna Gael are capable of snatching something from the game.

The second game in the group is an intriguing one, Fingallians and St Brigids lock horns in Lawless Park at 7.30pm.

Fingallians are hard to beat on their home ground and the Swords outfit enjoyed an impressive win in round 1 of the adult league cup against Parnells by 5-08 to 1-11.

But despite a good opening half in round two they succumbed to a second half fight back by their opponents St Sylvesters to lose by a point on a scoreline of 1-14 to 2-10.

They will though be confident in familiar surroundings tonight to get their championship campaign off to a winning start and certainly have the firepower to do just that.

It won’t be an easy ask though as their opponents St Brigids are no pushovers and the 2019 finalists are capable of repeating another successful run in the competition.

Just like tonight’s opponents St Brigids enjoyed a first round adult league cup win by 6-06 to 2-10, but they also suffered a defeat in round two losing to Clontarf by 4-13 to 2-10.

Tonight’s encounter is a hard one to call on the form of the two teams during the adult league cup and there probably won’t be much between the sides at the finish but with home advantage on their side Fingallians may just shade this one.

Intermediate Championship Group 1 and 2

In Group 1 of the Intermediate Championship – Castleknock host Man O War in Somerton and last years finalists Cuala get their campaign underway with a home fixture against Skerries Harps.

Group two sees Lucan Sarsfields host Parnells and there is a big local derby as St Maurs take on Clann Mhuire.

Junior A Championship Group 1 and 2

The Junior A Championship is also broken into two groups. In Group 1 Garda/Westmanstown Gaels will be home against Raheny and St Judes and Ballinteer St Johns will battle it out in Tymon North.

Group 2’s encounters involve the game between Ballyboden St Enda B and O’Dwyers and the final game in the group will see Templeogue Synge Street and Naomh Barrog go toe to toe in Bushy Park.

The full list of all this evenings club championship round 1 fixtures from the senior, intermediate and junior levels are below.

Senior Championship Group 1

 

Foxrock Cabinteely v Thomas Davis

Venue: Kilboggett Park

Throw-In: 7.30pm

 

Clontarf v St Sylvesters

Venue: St Annes No 34

Throw-In: 8pm

 

Senior Championship Group 2

 

Ballyboden St Endas v Clanna Gael/Fontenoy

Venue: Pairc Ui Mhurchu

Throw-In: 7.30pm

 

Fingallians v St Brigids

Venue: Lawless Park

Throw-In: 7.30pm

 

Intermediate Championship Group 1

 

Castleknock v Man O War

Venue: Somerton

Throw-In: 7.30pm

 

Cuala v Skerries Harps

Venue: Hyde Road-Dalkey

Throw-In: 7.30pm

 

Intermediate Championship Group 2

 

Lucan Sarsfields v Parnells

Venue: 12th Lock

Throw-In: 7pm

 

St Maurs v Clann Mhuire

Venue: Rush

Throw-In: 7.30pm

 

Junior A Championship Group 1

 

Garda/Westmanstown Gaels v Raheny

Venue: Jerome Twomey Park

Throw-In: 7.30pm

 

St Judes v Ballinteer St Johns

Venue: Tymon North

Throw-In: 7.30pm

 

Junior A Championship Group 2

 

Ballyboden St Endas B v O’Dwyers

Venue: Cherryfield

Throw-In: 7.30pm

 

Templeogue Synge Street v Naomh Barrog

Venue: Bushy Park

Throw-In: 7.30pm

 

Junior B Championship Group 1

 

Croi Ro Naofa/Robert Emmets v Ballyboughal

Venue: Killinarden Park

Throw-In: 7.30pm

 

Scoil Ui Chonaill v Erins Isle

Venue: Clontarf Road

Throw-In: 7:30pm

 

Junior B Championship Group 2

 

Kilmacud Crokes B v Portobello

Venue: Pairc De Burca

Throw-In: 7.30pm

 

Na Fianna B v Foxrock Cabinteely B

Venue: St Mobhi Road

Throw-In: 7:30pm

 

Junior C Championship Group 1

 

Ballyboden St Endas C v Castleknock B

Venue: Cherryfield

Throw-In: 7.30pm

 

Kilmacud Crokes C v Crumlin

Venue: Pairc De Burca

Throw-In: 7.30pm

 

Junior C Championship Group 2

 

Clontarf B v Naomh Olaf

Venue: St Annes No 34

Throw-In: 7.30pm

 

Fingallians B v Whitehall Colmcille

Venue: Balheary

Throw-In: 7.30pm

 

Junior D Championship Group 1

 

Cuala B v St Finians Swords/St Margarets

Venue: Meadowvale

Throw-In: 7.30pm

 

Skerries Harps B v Garristown

Venue: Skerries

Throw-In: 7.30pm

 

Junior D Championship Group 2

 

Ballymun Kickhams v Naomh Mearnog

Venue: Pairc Ciceam

Throw-In: 7.30pm

 

St Patricks Donabate v Craobh Chiaran

Venue: Donabate

Throw-In: 7.30pm

 

Junior E Championship Group 1

 

Thomas Davis B v Fingal Ravens

Venue: Kiltipper Road

Throw-In: 7.30pm

 

Trinity Gaels v Templeogue Synge Street B

Venue: Drumnigh-Donaghmede

Throw-In: 7.30pm

 

Junior E Championship Group 2

 

O’Tooles v Stars of Erin

Pairc Ui Thuathaill

Throw-In: 7.30pm

 

Towers Lusk v St Annes

Venue: Lusk

Throw-In: 7.30pm

 

Junior F Championship Group 1

 

Clontarf C v Raheny B

Venue: St Annes No 23

Throw-In: 7:30pm

 

St Oliver Plunkett Eoghan Ruadh v Na Fianna C

Venue: Martin Savage Park

Throw-In: 7.30pm

 

Junior F Championship Group 2

 

Na Gaeil Oga v Ballinteer St Johns B

Venue: Phoenix Park

Throw-In: 7.30pm

 

Beann Eadair v Lucan Sarsfields B

Venue: Howth

Throw-In: 8pm

 

Junior G Championship Group 1

 

Fingallians C v St Brendans B

Venue: Balheary

Throw-In: 7.30pm

 

St Peregrines B v Erins Isle B

Venue: Blakestown

Throw-In: 7.30pm

 

Junior G championship Group 2

 

Man O War B v St James Gaels

Venue: Man O War

Throw-In: 7.30pm

 

Shankill v St Marys Saggart

Venue: Shanganagh Cliffs

Throw-In: 7.30pm

 

Junior H Championship Group 1

 

Cuala C v St Finians (N)

Venue: Thomastown

Throw-In: 7.30pm

 

Templeogue Synge Street C v Erin Go Bragh

Venue: Bushy Park

Throw-In: 7.30pm

 

Junior H Championship Group 2

 

Ballyboden St Endas D v St Judes B

Venue: Cherryfield

Throw-In: 7.30pm

 

St Brigids B v Shankill B

Venue: Russell Park

Throw-In: 7.30pm