Dublin Ladies club football returns on the 17th of July

Two players battle for the ball during a Dublin Ladies club football game, the opening fixtures of the Adult Club league for 2020 have been released.
Image Credit: GAApics.com

Dublin Ladies club football returns in ten days time with the opening fixtures in the Adult League Cup competition.

Teams from all across the county make up the ten divisions of the eagerly awaited competition with an array of exciting fixtures to look forward too.

County champions Foxrock Cabinteely get their campaign underway with a big southside derby at home to Ballyboden St Endas in Group 1 of Division 1.

Another mouthwatering tie in the same division and group is the meeting in Pairc De Burca between Kilmacud Crokes last years county finalists and Thomas Davis who gave eventual county champions Foxrock the fright of their lives in last years ladies football championship semi-finals.

The other fixture in the group is between Clanna Gael Fontenoy and Cuala who enjoyed some tense encounters last season and has all the hallmarks to produce yet another exciting game.

In group two of Division 1 Fingallians welcome the visit of Parnells to Lawless Park. Fingallians are a tough outfit to beat on their home patch, but Parnells have impressed over the last couple of seasons and this will be an intriguing game.

St Brigids get their campaign up and running with a home tie against St Sylvesters. There will be a number of Dublin senior ladies squad members lining out for both teams and this one could be one of the ties of the opening fixtures.

The final group 2 game will see Castleknock hosts 2018 All Ireland Intermediate club champions Clontarf to Somerton. Both sides are well capable of racking up big scores so this fixture could be a high scoring affair.

Games across all ten divisions on Friday week will throw-in at 7.30pm and the full list of fixtures is below.

Dublin Ladies Club Football Adult League Cup Fixtures 17th of July 2020

 

Adult League Cup Division 1 Group 1

 

Foxrock Cabinteely v Ballyboden St Endas

Venue: Kilboggett Park

Throw-In: 7:30pm

 

Clanna Gael/Fontenoy v Cuala

Venue: Ringsend

Throw-In: 7.30

 

Kilmacud Crokes v Thomas Davis

Venue: Pairc De Burca

Throw-In: 7.30pm

 

Adult League Cup Division 1 Group 2

 

St Brigids v St Sylvesters

Venue: Russell Park

Throw-In: 7.30pm

 

Castleknock v Clontarf

Venue: Somerton

Throw-In: 7.30pm

 

Fingallians v Parnells

Venue: Lawless Park

Throw-In: 7.30pm


Adult League Cup Division 2

 

Templeogue Synge Street v Lucan Sarsfields

Venue: Bushy Park

Throw-In: 7.30pm

 

Na Fianna v Ballinteer St Johns

Venue: St Mobhi Road

Throw-In: 7.30pm

 

O’Dwyers v Clann Mhuire

Venue: Bremore Park

Throw-In: 7.30pm

 

Skerries Harps v St Maurs

Venue: Skerries

Throw-In: 7.30pm

 

Adult League Cup Division 3 Group 1

 

St Peregrines v Croi Ro Naofa /Robert Emmets

Venue: Blakestown

Throw-In: 7.30pm

 

Garda/Westmanstown Gaels v Kilmacud Crokes B

Venue: Jerome Twomey Park

Throw-In: 7.30pm

 

Adult League Cup Division 3 Group 2

 

Man O War v Ballyboughal

Venue: Man O War

Throw-In: 7.30pm

 

Raheny v Naomh Barrog

Venue: St Annes No 10

Throw-In: 7.30pm

 

Adult League Cup Division 4 Group 1

 

Portobello v Foxrock Cabinteely B

Venue: Leinster Road

Throw-In: 7.30pm

 

St Judes v Ballyboden St Endas B

Venue: Tymon North

Throw-In: 7.30pm

 

Adult League Cup Division 4 Group 2

 

Erins Isle v Na Fianna B

Venue: Finglas

Throw-In: 7.30pm

 

St Brendans v Clontarf B

Venue: Longmeadows

Throw-In: 7.30pm

 

Adult League Cup Division 5 Group 1

 

Ballyboden St Endas C v Kilmacud Crokes C

Venue: Cherryfield

Throw-In: 7.30pm

 

Ranelagh Gaels v Castleknock B

Venue: Bushy Park

Throw-In: 7:30pm

 

Adult League Cup Division 5 Group 2

 

Parnells B v Craobh Chiaran

Venue: Chanel

Throw-In: 7.30pm

 

St Monicas v Whitehall Colmcille

Venue: Edenmore

Throw-In: 7.30pm

 

Adult League Cup Division 6 Group 1

 

O’Tooles v Ballymun Kickhams

Venue: Pairc ui Thuathaill

Throw-In: 7.30pm

 

Crumlin v Templeogue Synge Street B

Venue: Pearse Park

Throw-In: 7.30pm

 

Adult League Cup Division 6 Group 2

 

Naomh Mearnog v St Sylvesters B

Venue: Portmarnock

Throw-In: 7.30pm

 

St Finians Swords/St Margarets v Round Towers Lusk

Venue: St Margarets

Throw-In: 7.30pm

 

St Patricks Donabate v Skerries Harps B

Venue: Donabate

Throw-In: 7.30pm

 

Adult League Cup Division 7

 

Thomas Davis B v Ballinteer St Johns B

Venue: Kiltipper Road

Throw-In: 7:30pm

 

Wanderers v St Annes

Venue: Frank Kelly Park

Throw-In: 7.30pm

 

Lucan Sarsfields B v St Oliver Plunkett Eoghan Ruadh

Venue: 12th Lock

Throw-In: 7.30pm

 

Fingal Ravens v Trinity Gaels

Venue: Rolestown

Throw-In: 7.30pm

 

Adult League Cup Division 8 Group 1

 

Shankill v Kilmacud Crokes D

Venue: Stonebridge

Throw-In: 7.30pm

 

Na Gaeil Oga v St Brendans B

Venue: Phoenix Park

Throw-In: 7.30pm

 

Adult League Cup Division 8 Group 2

 

Clontarf C v Beann Eadair

Venue: St Annes No 34

Throw-In: 7.30pm

 

Na Fianna C v Raheny B

Venue: Collinstown Lane

Throw-In: 7.30pm

 

Erins Isle B v Man O War B

Venue: Finglas

Throw-In: 7.30pm

 

Adult League Cup Division 9 Group 1

 

St Finians (N) v St Marys Saggart

Venue: Newcastle

Throw-In: 7.30pm

 

St Brigids B v St Judes B

Venue: Russell Park

Throw-In: 7.30pm

 

Adult League Cup Division 9 Group 2

 

Fingallians C v Peregrines B

Venue: Balheary

Throw-In: 7.30pm

 

Adult League Cup Division 1

 

Ballyboden St Endas D v Templeogue Synge Street C

Venue: Cherryfield

Throw-In: 7.30pm

 

Clontarf D v St Brendans C

Venue: St Annes No 34

Throw-In: 7.30pm

 

Cuala C v Shankill B

Venue: Meadowvale Cuala

Throw-In: 7.30pm