Among the midweek Dublin LGFA Junior Club Championship results, St Brigids B claimed the Junior E Championship title

St Brigids players celebrate winning the Junior E title one of the big Dublin LGFA Junior Championship results this week.
Image Credit: Maurice Grehan

With a title and numerous Championship final places on the line there was huge interest in the midweek Dublin LGFA Junior Club Championship results.

St Brigids B celebrated with silverware on Wednesday evening after defeating local rivals St Oliver Plunkett Eoghan Ruadh in the Junior E Championship final.

Also on Wednesday night the finalist in the Junior C, D, F, G, H, I and J championships and shield competitions were decided.

The full list of all the midweek Dublin LGFA Junior Club Championship and Junior Shield competitions are below.

 

Go-Ahead Junior C Championship Semi Final

 

Castleknock B 5-10

St Finians Swords 3-05

 

Garda/Westmanstown Gaels 5-09

Fingallians B 2-10

 

Go-Ahead Junior C Shield Semi Final

 

Lucan Sarsfields B 1-17

Whitehall Colmcille 2-07

 

Portobello 5-11

Crumlin 3-07

 

Go-Ahead Junior D Championship Semi Final

 

St Patricks Donabate 10-13

Ballinteer St Johns B 1-05

 

St Sylvesters B 2-14

Cuala B 1-12

 

Go-Ahead Junior D Shield Semi Final

 

Garristown 3-10

Round Towers Lusk 2-12

 

Wanderers 2-18

St Monicas 1-10

 

Go-Ahead Junior E Championship Final

 

St Brigids B 4-12

St Oliver Plunkett Eoghan Ruadh 4-06

 

Go-Ahead Junior F Championship Semi Final

 

Clanna Gael/Fontenoy B 0-07

Na Gaeil Oga 4-08

 

Croi Ro Naofa 1-20

Fingal Ravens 1-06

 

Go-Ahead Junior F Shield Semi Final

 

Kilmacud Crokes C 2-11

Scoil Ui Chonaill B 3-14

 

Go-Ahead Junior G Championship Semi Final

 

Round Towers Clondalkin 6-11

Naomh Olaf B 0-06

 

St Sylvesters C 3-09

Fingallians C 1-08

 

Go-Ahead Junior G Shield Semi Final

 

O’Tooles 5-10

Shankill 1-03

 

St Vincents A 7-11

Whitehall Colmcille B 2-09

 

Go-Ahead Junior H Championship Semi Final

 

Na Fianna D 6-14

Raheny B 0-03

 

Thomas Davis B 7-07

St Brendans B 1-07

 

Go-Ahead Junior H Shield Semi Final

 

Erins Isle B 4-08

Cuala C 1-04

 

Go-Ahead Junior I Championship Semi Final

 

Castleknock C 5-16

Lucan Sarsfields C 2-04

 

St Peregrines B 2-03

Crumlin B 2-14

 

Go-Ahead Junior I Shield Semi Final

 

Erin Go Bragh 10-12

Fingallians D 3-08

 

St James Gaels/An Caislean 6-18

St Brigids C 4-12

 

Go-Ahead Junior J Championship Semi Final

 

Templeogue Synge Street C 1-02

Geraldine P Morans 7-14

 

Go-Ahead Junior J Shield Semi Final

 

Ballyboden St Endas E 3-09

Na Gaeil Aeracha 7-09