Dublin team named for Leinster U18 A Camogie championship semi final

0
499

The winners of the Dublin verses Wexford Leinster U18 A championship semi final will face either Kilkenny or Offaly in the championship final, the losers will contest the shield final

Dublin minor camogie player in action, Dublin face Wexford in the Leinster U18 A semi final today

Dublin manager John O’Connell has named his side to take on Wexford in the Leinster U18 A Camogie championship semi final this afternoon.

The winners of the Dublin verses Wexford semi final will face either Kilkenny or Offaly who face off in the other semi final in the Leinster U18 A championship final with the losing team in each semi contesting the shield final.

The action gets underway in the Trinity Sports Grounds in Santry at 2pm and we will have LIVE updates of all the action from throw-in over on our Twitter @wearedub

 

Dublin Minor Starting Team

 

1. Cliona Hewson (Castleknock)

2. Cara Ware (Lucan Sarsfields)

3. Sadie Codd (Ballyboden St Endas)

4. Mia Browne (Naomh Bríd)

5. Ruth Fitzsimons (Whitehall Colmcille)

6. Cliodhna Ni Bhuachalla (Lucan Sarsfields)

7. Jennifer Moore (Good Counsel)

8. Abby Ryan (Crumlin)

9. Clara Finn (Lucan Sarsfields)

10. Leonie Power (Ballyboden St Endas)

11. Zara Thorne (Naomh Maur)

12. Hannah Gibbs (Lucan Sarsfields)

13. Ashling Nyhan (Naomh Bríd)

14. Grace Shanahan (Naomh Olaf)

15. Sinead Daly (Lucan Sarsfields)

 

Dublin Substitutes

 

16. Anna Curraoin (Cuala)

17. Aisling Behan (Lucan Sarsfields)

18. Aoibheann Scott (Lucan Sarsfields)

19. Aoife Kenny (Fingallians)

20. Ella McNair (Ballyboden St Endas)

21. Ellen Quigley (Na Fianna)

22. Emily Fogarty (St Annes)

23. Helen Reynolds (Kilmacud Crokes)

24. Nina Brennan (Na Fianna)

25. Rebecca Horan (Crumlin)

26. Sibéal Cherry (Kilmacud Crokes)

27. Tara Brady (Naomh Maur)

 

Wexford Minor Starting Team

 

1. Kate Butler (Kilrush)

2. Martha Kavanagh (Castletown)

3. Niamh O’ Rourke (Kilrush)

4. Nicola Corrigan (Kilrush)

5. Rebecca Ogilvie (Cloughbawn)

6. Cora McGrath (Cushinstown)

7. Caoimhe Byrne (Rathnure)

8. Aoibhe MacSweeney (Kilrush)

9. Karen Tomkins (Kilrush)

10. Orla Redmond (Olygate)

11. Róisín Hughes (Ballinastragh Gaels)

12. Ciara Butler (Glynn/ Barntown)

13. Tara O’Connor (Ballinastragh Gaels)

14. Sarah Doyle (Craanford)

15. Robyn O’Connor (Glynn/Barntown)

 

Wexford Substitutes

 

16. Lizzie Dempsey (Cloughbawn)

17. Eimear Byrne (Kilrush)

18. Aóife Cullen (St. Martin’s)

19. Aoibhinn Mernagh (St. Martin’s)

20. Sophie O’Leary (Glynn/ Barntown)

21. Sadhbh Buttle (Kilrush)