Littlewoods Ireland National Camogie Leagues, Division 3 Semi Final
Dublin v Clare
Sunday 16th Of April
Venue: The Ragg, Co. Tipperary
Throw-In: 2pm

Dublin Premier Junior manager Shane Plowman has named his team to face Clare in the Littlewoods Ireland National Camogie League, Division 3 semi-final in The Ragg in Tipperary on Easter Sunday at 2pm.

Dublin head into the semi final with an unblemished record, finishing top of the group with four wins from four games and joint top scorers in their group.

Their opponents Clare only qualified for this stage of the competition by virtue of a victory against bottom of the table Tyrone, which was Clare’s only victory in the group stages and they had the second worst defense of the other teams in Division 3, with only the bottom side Tyrone with a worse defensive record.

Dublin traveled West to face Clare in the third round of the group stages in early March with the girls in blue finishing with seven points to spare in a 1-10 to 1-03 victory.

Looking at both sides records through the group games and Dublin will be favorites to advance to the League Final, particularly considering Clare’s defensive record and Dublin’s scoring power and ability to find the back of the net, which they did in all of their four group games raising 11 green flags.

In saying that though, one off semi-finals can take on a life of their own and form can sometimes be thrown out the window if a team takes victory as a formality. So Shane Plowman and his squad will be wary and won’t take the challenge from Clare lightly.

Dublin Starting 15:

1. Aishling Spillane
Skerries Harps

2. Ciara Buchannan
St. Finans

3. Laura Walsh
Naomh Mearnog

4. Emma O’Flynn
Lucan Sarsfields

5. Deirdre Johnstone
Naomh Uinsionn

6. Emma Barron
St. Judes

7. Grainne Free
Na Fianna

8. Grainne Power
Naomh Mearnog

9. Roisin Drohan
Naomh Uinsionn

10. Rosin Baker
Na Fianna

11. Aoife Bulger
St. Oliver Plunkett Eoghan Ruadh

12. Caragh Dawson
St. Judes

13. Laoise Quinn
St. Oliver Plunkett Eoghan Ruadh

14. Emer Keenan
Lucan Sarsfields

15. Sinead Nolan
St. Judes

Dublin Panel:

16. Chloe Ni Cheallaigh
Naomh Olaf

17. Eimear O Riordan
St Judes

18. Aoife Walsh
St. Judes

19. Emma Young
CBS St Kevin’s

20. Kate Mulvey
Whitehall Colmcille

21. Nadine Murphy
Naomh Uinsoinn

22. Caoimhe Ni Mhaolagain
St. Oliver Plunkett Eoghan Ruadh

23. Aoife Dooley
Raheny

24. Ciara Carolan
St. Oliver Plunkett Eoghan Ruadh

25 Roisin Mac Loughlin
Naomh Olaf

26. Niamh Gleeson
Na Fianna

27. Evelyn Twomey
Naomh Uinsionn

Management:

Manager: Shane Plowman

Selectors: Ann Colgan, Nollaig Ryan and Willie Braine

Physio: Deirdre Quinn