DUBLIN U16 A & B CAMOGIE PANELS TAKE TO THE ROAD FOR ALL IRELAND CHAMPIONSHIP CLASHES

Tomorrow afternoon, Dublin’s U16A and U16B teams will travel to Waterford and Derry respectively for their next round games in this years All Ireland Camogie competition.

Both of Dublin’s panels have had a brilliant start to the championship so far. The U16A panel have already seen off the challenge of Limerick and Clare and will run out in Walsh Park against Waterford, who have yet to mark up a win.

The U16B team got their campaign off to a flying start with a very comprehensive win over Down last weekend and will travel north tomorrow to Ballinderry Shamrocks to face Derry, who came up short against Westmeath in their first game.

Wins for both Dublin panels will almost certainly see them comfortably through to the knockout stages with the A’s yet to play Kilkenny, and the B’s facing Westmeath next weekend.

Dublin U16A Panel Vs Waterford

1. Megan Thomas (Erins Isle)
2. Sarah Meagher (Ballinteer St Johns)
3. Rebecca Lewis (Faughs Celtic)
4. Jennifer O’Sullivan (Faughs Celtic)
5. Rachel Regan (St Vincents)
6. Rachel Brennan (St Peregrines)
7. Aoife Mahon (Lucan Sarsfields)
8. Niamh Gannon (St Jude’s)
9. Sinead Wylde (Cuala)
10. Laura Quinn (Lucan Sarsfields)
11. Niamh Hetherton (St Vincents)
12. Orla Gray (Na Fianna)
13. Ciara Murphy (Naomh Olaf)
14. Chloe Mullen (Faughs Celtic)
15. Ciara Holland (Naomh Mearnog)
16. Derbhla Nolan (Ballinteer St Johns)
17. Jody Couch (St Oliver Plunketts/ER)
18. Sarah Langan (Erins Isle)
19. Sophie Malone (Good Counsel)
20. Anne McSweeney (St Oliver Plunketts/ER)
21. Hollyn Kennedy (Ballyboden St Endas)
22. Jessica McClelland (Lucan Sarsfields)
23. Alix Buckley (Skerries Harps)

Mentors
Robbie Lewis (Faughs Celtic)
Joe Leonard (Lucan Sarsfields)
Georgina McClelland (Lucan Sarsfields)

Dublin U16B Panel Vs Derry

1. Georgia Plowman (Thomas Davis)
2. Kate Clarke (Faughs Celtic)
3. Aisling Gargan (Ballyboden St Endas)
4. Saoirse Fitzgerald (Na Fianna)
5. Niamh Heffernan (St Peregrines)
6. Emma Gray (Na Fianna)
7. Aoife Heffernan (St Peregrines)
8. Amy Keegan (Ballinteer St Johns)
9. Caragh Downey (Raheny)
10. Holly Finnegan (Faughs Celtic)
11. Karen Murphy (Kilmacud Crokes)
12. Emma Ryan (Faughs Celtic)
13. Jade Sullivan (Erins Isle)
14. Sadhbh Duffy (St Patricks)
15. Saoirse Mai Andrews (Ballinteer St Johns)
16. Ally Ramsden (Ballyboden St Endas)
17. Giya Batacan (Good Counsel)
18. Claire McGowan (Naomh Mearnog)
19. Asha Heibe (Ballinteer St Johns)
20. Ciara Byrne (Cuala)
21. Elle Cullen Cloake (Erins Isle)
22. Shona McMahon (Skerries Harps)
23. Aisling Kelly (St Vincents)
24. Grace Leach (Skerries Harps)
25. Celine Antancio (Good Counsel)
26. Rhiannon Withero (Lucan Sarsfields)
27. Jasmine Lowe (Erins Isle)
28. Jessica Murphy (Faughs Celtic)
29. Loren Goonan (Setanta)
30. Sinead Stack (Raheny)

Mentors
John Meagher (Ballinteer St Johns)
Niall Mullen (Faughs Celtic)
Sarah Cullen (CBC)

U16Camogie

You may also like...